Urumçi Katliamı dünya çapında protesto edildi

ÇKP rejiminin Doğu Türkistan’da 5 Temmuz 2009’da, Uygurların adalet taleplerine karşılık silah kullanarak işlediği vahşi cinayet Urumçi Katliamı’nın 14. Yıldönümünü dolaysıyla başta Türkiye olmak üzere dünyanın pek çok ülkelerinde protesto gösterisi ve basın açıklama toplantısı yapıldı.

Ürümçi katliamının 14. yıl dönümünde şehitleri anmak ve Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olduğu soykırım suçunu protesto temek amacıyla, Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği öncülüğünde Çin’in İstanbul konsolosluğu önünde basın açıklaması ve protesto gösterisi düzenlendi.

Aynı gün Çin Ankara Büyükelçiliği yakınında toplanan Kamp mağdurları platformu mensupları ve diğer gönüllülerden oluşan bir grup, 5 Temmuz 2009'da yaşanan Urumçi olaylarına ve Doğu Türkistan’daki Toplama kamplarıyla ilgili Birleşmiş Milletler (BM) Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu kararına ilişkin basın açıklaması yaptı.

Ankara’da o gün, Dünya Uygur Kurultayı Vakfı, Uygur Akademisi Vakfı, Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı, Uygur Hareketi ve Uygur Araştırma Merkezi, Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar birliği gibi çeşitli örgütler, basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ayrıca 05 Temmuz Urumqi katliamının Yıl dönümü münasebetiyle Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar birliği Ankara Temsilcisi sayın Abdulhamid PAMİR Ankara İHH merkezinde gençlere 05 Temmuzu olaylarını anlattı.

TÜRKİYE ÇAPINDA PROTESTO EDİLDİ
Sakarya'da İHH üyeleri, Orhan Cami önünde basın açıklaması düzenleyerek Urumçi olaylarında yaşanan insan hakları ihlallerini ve zulmü kınadı.

Eskişehir’de de Kent merkezindeki Reşadiye Camisi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yapan İHH Eskişehir üyeleri ve Başkan Yardımcısı Muhammed Fatih Selimoğlu, 2009 yılında işçi olarak Urumçi'deki bir fabrikada çalışan iki Doğu Türkistanlı gencin linç edilerek öldürüldüğünü hatırlattı.

Öte yandan İstanbul’da İHH İnsani yardım vakfı Osmaniye şubesi tarafından düzenlenen Aslantaş gençlik kampında Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti Genel sekreteri sayın Abdulahat Abdurrahman, Doğu Türkistan’ın genel durumu ve 5 temmuz Urumçi katliamını anlattı.

DÜNYA ÇAPINDA PROTESTO
Aynı zamanda 5 Temmuz Urumçi Katliamı, Japonya, Kanada, İngiltere, Norveç, Belçika gibi Ülkelerde yaşayan Uygur Türkleri tarafından protesto edilirken, Malezya’da ABİM teşkilatı mensubu din kardeşlerimiz tarafından, Çin Malezya Büyükelçiliği önünde  5 Temmuz Urumçi Katliamı münasebetiyle eylem yapıldı ve Doğu Türkistan’daki katliama karşı Çin elçiliğine mektup sunuldu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 268 kişi okudu!
06/07/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.