Urumçi karıştı. Polisle halk karşı karşıya

24 Kasım Urumçi'nin Tanrıdağ Bölgesinde Uygurların yoğunlukta yaşadığı sitenin 16. Katında çıkan yangında aralarında çocukların da olduğu çok sayıda Uygur Türkü hayatını kaybetti. Soykırımcı Çin’in sözde salgın bahanesiyle garazlı bir şekilde kapıları dışardan kilitlemesi, Yangın anında eve mahsur kalan ve hiçbir çıkış kapısı bulamayan 44 kişinin diri diri yanarak ölmesine yol açtı.

Soykırımla beslenen Çin komünist parti elebaşı Xi Jinping, 117 gündür Doğu Türkistan’da “Sıfır Covid” bahanesiyle insanları evlerine kilitleyerek ölüme terk etti.

Yaklaşık 4 aydır evlerinde kilitli kalan Uygur Türkleri, açlıkla yaşam mücadelesi verirken, 24 Kasım günü saat 18:00 sularında elektrikten kaynaklı meydana gelen yangında, Urumçi’nin en işlek caddelerinden birinde bulunan 21 katlı bir apartmanın beş katı alev-alev yandı. 4 saat süren yangına, itfaiye ekipleri çok geç müdahalede bulundu. Yangının kaynağına şu veya bu sebeplerden dolayı tazyik ulaştırmayan itfaiye ekibi, facianın önlenmesi için çaba sarf etmedi. Çin medyası, vefat edenlerin sayısını 10, yaralıları ise 9 olarak açıklarken İtfaya şefi ise basın açıklaması düzenleyerek, hane halkının yangın anında nasıl korunması gerektiğinden bahsederek yine halkı suçlamaya çalıştı. Birçok vatandaş duruma tepki göstererek Çin kanallarının yalan haber yaptığını, feci olayda 44 kişinin kendi evinde, kapı dışarıdan tellerle kapatıldığı için yanarak öldüğünü ortaya koydu.

Görgü tanıklarının kaydettiği video görüntülerinde de duyulduğu üzere, yangın anında hane halkının “imdat” çığlığı atmak yerine “Kapıyı aç!” diye bağırdığı, Yangının kasıtlı ihmalkarlık ile önlenmemesi ise kitlesel hareketlenmeye neden oldu.

URUMÇİ’DE BEŞ AİLE YANARAK CAN VERDİ
Kaç Yıllardır Kocası ve en büyük oğlu toplama kampında olan ailenin yüreği değil bu kez bedeni yandı. Yangının ortasında kalan anne ve 3 çocuğunun ölümü yürekleri dağladı. Yürek yakan yangında ilk belirlemelere göre 5 aile yaşamını yitirdi. Henüz Kimliği belirlenen ailede Anne Kambernisa Abdurrahman (48) ve çocukları İmran Abdurrahman (5), Şehide Abdurrahman (8) ve Nehile Abdurrahman (14) evlerine vurulan kilit yüzünden yanarak can verdi.

Çin’in acımasız ve sorumsuz tavırlarına ilişkin olarak Urumçi genelinde ayaklanma başladı. Baskıcı ve zorba rejime karşı çıkan Uygur Türkleri, sokağa döküldü. Sosyal medyada yayılan pek çok görüntü kayıtlarında halkın, “karantina kaldırılsın” sloganları attığı, işin içine Yerleşimci Çinlilerinde karıştığı görülüyor. Uygurları en ufak baş kaldırıda kolayca sindirebilen rejim güçlerinin, Çinliler karşısında suspus kaldığı, öfkeli gurubu yatıştırmaya çalıştığı gözlemlendi.

HALK, POLİSLERLE KARŞI KARŞIYA
Çin’de 100 gündür süren sözde “sıfır Covid” politikası bahanesiyle halkı evlerine kilitleyen Çin rejimine karşı tepkiler çığ gibi yayılıyor. Evlerde başlayıp sokaklara taşan isyan dalgası, Urumçi’deki yangının ardından büyüdü. Merkezi şehir Urumçi’de Çinliler dahil birçok kişi Çin rejimine karşı slogan attı ve “karantina kaldırılsın” dedi.

ÇKP Rejimi, protestoları bastırmak için Çin Polis Özel Kuvvetlerini devreye soktu. Ellerinde Çin bayrağı taşıyan çoğu Çinli Protestocular, Urumçi Şehrindeki hükumet binasının kapısını kırarak içeri girmeye çalıştığı, ana Cadde üzerinde toplanan kalabalığın hükumet binasındakilere, “binadan inin! Sorunu çözün” nidalarıyla seslendiği gözlemlendi.

Bilgilere göre Urumçi'nin Tanrıdağ ilçesi, Saybağ ilçesi, Hualing ve diğer bölgelerde insanların sokakları doldurduğu, salgın bahanesiyle kurulan barikatları geçen protestocuların önüne, beyaz tulum giyen Polisler Set oluşturarak engellemeye çalıştığı ve nihayetinde kuşatmayı bozan eylemcilerin Urumçi Halk Hükümeti Binası önünde toplandığı öğrenildi.

TUTUKLAMA EMRİ ÇIKARDILAR
Beijing Gençlik gazetesinin bildirdiğine göre 25 Kasım'da Urumçi’deki yangında hayatını kaybedenlerin gerçek sayısını sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle 24 yaşındaki bir genç kızın “İnternette dedikodu yayma” gerekçesiyle tutukladığı aktarıldı.

Ayrıca her noktaya sinyal kesici araçlar konuşlandırılması, bazı Çinlilerin telaşlanması, Urumçi’de İnternet ve Elektriğin kesileceği iddialarıyla ilgili şüpheleri artıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 762 kişi okudu!
26/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.