Urumçi’deki yangında en az 35 kişi öldü

Açık kaynaklardan elde edilen görüntü kayıtlarına göre 24 Kasım akşamı yerel saat 18:00 sularında Urumçi'nin Tanrıdağ Bölgesinde bulunan Uluslararası Büyük Pazar yakınlarındaki bir sitenin 16. katında yaşayan Uygurların evinde yangın çıktı.

108 Gündür sözde salgın bahanesiyle ahali evlerine kapalıyken çıkan yangında 5 yaşında bir çocuk da dahil olmak üzere en az 35 kişinin hayatını kaybettiği iddia edilirken, sadece bir aileden 5 kişinin öldüğü ve yangının zamanında söndürülmemesi sonucu 5 evin ateş altında kaldığı öğrenildi.

Yolun dar olması ve sözde salgın bahanesiyle kurulan barikatların aşılamamasından dolayı itfaiye araçları 3 saat boyunca site içerisine girmekte zorlandığı, yangını söndürmeye gelen ekiplerin uzaktan müdahale ettiği için yangın büyüdüğü, aynı binanın 16, 18, ve diğer katlarındaki dairelerde hala Uygurların kurtarılmayı beklediği, dumandan nefes almakta zorlandığı aktarılıyor.

Bilgilere göre yangın çıkan sitede herkesin kapısı dışarıdan demir tellerle kilitlendiği, acil çıkış kapılarının da kapalı olduğu dikkatlerden kaçmadı.

OLAYDAN SONRA ENGELLER KALDIRILMAYA BAŞLADI
Ayrıca Çin makamları olayla ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, sabah saatleri itibariyle beyaz tulum giyen sözde Fedailerin Urumçi’deki bazı bölgelerde bina girişleri önüne kurulan kum torba ve demirden örülen engelleri kaldırmaya başladığı kameralara yansıdı.

Doğu Türkistan genelinde 115 gündür zorunlu tecrit uygulanıyor. Daha önce sızan görüntü kayıtlarında Uygur Türküleri kapılarının hala dışarıdan kilitli olduğundan, evde yangın veya deprem yaşandığında güvenli yere ulaşamayacağından endişe ettiğini ifade etmişti.

Nitekim Urumçi’de yaşanan yangında insanların “kapıları açın!”, “imdat”, “bizi kurtarın” şeklindeki bağırışları yürekleri burkuyor.  

Çin Propaganda medyası her zamanki gibi ölü ve yaralı sayısında yalan haber paylaştı. Ancak görgü tanıkları ve çok sayıda sosyal medya kullanıcıları, devlet kanallarının bildirdiği gibi 10 ölü, 9 yaralı olmadığını, en az 5 evden 38 kişinin dışarı çıkamadan mahsur kalarak öldüğünü doğruluyor.

Bilindiği üzere yangının yaşandığı Uluslararası Büyük pazar’a en yakın itfaiye 810 metre mesafede.  865 metre mesafe yakınında da Kadın Doğum ve çocuk hastanesi bulunuyor. Urumçi Halk hastanesi ise 1.3 Km. mesafede yer alıyor. Eğer insanlar dışarı çıkabilme şansları olsaydı kesinlikle kurtulurdu ama kapıları dışarıdan engelli.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 152 kişi okudu!
25/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.