Urumçi’de Çin Virüsü Alarmı

Doğu Türkistan'da yeniden tespit edilen bir Çin virüsü enfeksiyonu nedeniyle rejim hükümetinin sözde “Salgın önlemleri” bahanesiyle baskıcı kontrollerini meşrulaştırdığı ve daha da sıkılaştırmaya devam ettiği bildirildi.

Çin haber kaynaklarına göre, 23 Temmuz’da Urumçi Uluslararası Havalimanı'nın kargo bölümünde işçilere yapılan günlük kontroller sırasında bir kişinin testi anormal olduğu tespit edildi.

Bilgilere göre yapılan inceleme sonucunda asemptomatik hasta tanısı konulan kişinin karantina altına alındığı, doğrudan teması olan herkesin izole bir gözlem alanına transfer edildiği aktarıldı.

SÖZDE “SALGIN ÖNLEMLERİ”
Bilgilere göre bahse konu hastaların yaşam alanı, mahalle sakinleri, bölgedeki iş yerleri gibi tüm faaliyetlere geçici olarak “salgın önlemleri” kapsamında kısıtlama getirildiği öğrenildi.

Bilindiği üzere Çin rejimi “virüs önleme” bahanesiyle Doğu Türkistan'ın çeşitli yerlerinde sıkı kontrol ve kuşatma siyaseti izliyor. Gözetimi sıkılaştırmaya çalışıyor. Oysa bu zaten var olan Soykırım suçunu örtbas etme çabasıdır.

Nitekim BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet de Doğu Türkistan ziyareti sırasında Salgın önlemlerini bahane ederek kısıtlayıcı davrandığını söylemişti.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 277 kişi okudu!
25/07/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.