Urumçi'deki Yangın nasıl faciaya dönüştü

Çin rejimi, Urumçi'de çıkan yangında Uygurları evlerine kilitledi. 44’den fazla kişi kasıtlı olarak ölüme terk edildi. Yangın kurbanı aile üyelerinden bazıları Türkiye’de yaşıyor ve trajik yangının arkasında Çin'in Doğu Türkistan halkını katletmeye yönelik habis niyetinin saklı olduğunu ifşa etti.

Elim olayda hayatını kaybedenlerin yakınları olayla ilgili bilgi paylaşarak, yangının nasıl ortaya çıktığını anlattı. Urumçi Tanrıdağ bölgesindeki “Jixiangyuan” (Hayırlı Bahçe) sitesinde 8. Etap 2 bina 15. Katta bulunan 1502 Nolu dairede meydana gelen yangın faciasının 6 yaşındaki kız çocuğu ve annesinin bulunduğu dairede, priz aletinde kısa devre oluştuğu, o sırada çocuğun çizgi filim izlerken uyuya kaldığı, elektrikler kesilince anne sigortayı tekrar kaldırarak işine devam ettiği, kısa süre sonra uyanan küçük kızın priz aletinden duman yükselmesi üzerine annesini çağırdığı, bir kıvılcımla yanmaya başlayan piriz aleti televizyon ve 50 santim yakınlıkta olan yatağı yakmaya başladığını, anne çocuğu odadan uzaklaştırmak ve yardım çağırmak için odadan salona geçtiği, konu komşuya imdat çağrısı yaptığı, bir iki kişinin daire kapısını zorlayarak içeri girdiği ve  site yönetimine durumu bildirdiği, o sırada su serperek ateşi söndürmeye çalışırken iki görevlinin eve gelerek komşuların yangına müdahale etmesini engellediği ve bunun itfaiye ekiplerinin işi olduğunu söyleyerek sakinlerin uzaklaşmasını istediği, nitekim başlangıçta yangının su ile söndürülebilir durumdayken yatak odasının kapısını kapattığı ve 3 saat boyunca yangın söndürme ekiplerini beklediğini anlattı.

 ASANSÖR DIŞINDA ÇIKIŞ YOLU YOKTU
Yangının çıktığı 15. kattan aşağı inen veya yukarı çıkan yangın kapısı dışarıdan telle kapatılmış, asansör dışında hiçbir çıkış yolu olmadığı, anne, kız ve beraberindekilerin asansörle binadan çıktığı, sonra Binanın elektriğinin kesilmesi üzerine sadece yetkililer ve binadan çıkabilenler hayatta kaldığı aktarıldı.

 İLK MÜDAHALEYE İZİN VERİLMEDİ
Bilgilere göre site yönetiminin yangın çıkan dairedekileri tahliye ederken karşı komşunun yalvarmasına rağmen kapısını açmadığı, Sonuç olarak, ailenin iki komşusunun 15'inci kattaki evi yanarak kül olduğu, Yangının 15. katın altındaki iki katı, üstteki üç katı yakarak kül ettiği, Binanın en üstteki üç katında bulunan daireler dahil toplam sekiz evin ateşin ortasında kaldığı öğrenildi.

Adını vermek istemeyen tanık, elim olayın kasıtlı olarak ihmal edildiğini ve tamda Çin rejiminin istediği gibi geliştiğini, böylece Çin’in Doğu Türkistan halkını katletmeye yönelik art niyetini bir kez daha ortaya koyduğunu, site yönetiminin yangına ilk müdahale girişimini engelleme çabası olmasaydı, trajik olayın vuku bulmayacağını vurguluyor.

 İTFAİYE ŞEFİ HALKI SUÇLADI
Ayrıca Hayırlı Bahçe sitesine sadece 810 metre mesafede bulunan “Hepinglu” (Barış caddesi) itfaiyesi yangın çıktıktan üç saat sonra olay mahalline anca ulaştığı, Yangın anında evlerinde mahsur kalan insanların yetkililerden kendilerini kurtarmalarını değil kapılarını açmalarını istediği, ancak yetkililer harekete geçmediği, ne yazık ki kasıtlı ihmalkarlık nedeniyle 44 kişinin diri diri yanarak hayatına son verildiği belirlendi.

25 Kasım olayla ilgili düzenlediği basın toplantısında açıklama Barış caddesi itfaiye şefi ise kendini aklayarak, sakinlerin yangından korunma yetisinin az olduğunu bu tür durumlarda “ıslak havlularla kapıların açıklarını kapatma önerisi yaparken, tüm suçu yanan evin sahibine yükleyerek halkı suçladı ve sorumluluktan kaçmaya çalıştı.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 309 kişi okudu!
02/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.