Urumçi'de yine yangın çıktı

Çin propaganda ajansı Xinjiang gazetesine göre, 27 Kasım akşamı Urumçi'deki Bagang Guruba ait 1 Ağustos demir çelik fabrikasında büyük bir yangın çıktı.

Çin haber kaynaklarına göre, Urumçi’deki Bagang Guruba ait 1 Ağustos demir çelik fabrikasında normal üretim yapıldığı sırada bilinmeyen bir nedenle yangın çıktığı ve itfaiye ekiplerince yangının söndürülmesinin ardından olay yerinde inceleme yapıldığı ve herhangi bir can kaybı veya yaralanmaya rastlanmadığı, onarım işlemlerinin ardından normal üretime devam edildiği öğrenildi.

ÇİN MEDYASI GERÇEKLERİ SAKLIYOR

Çin'in Doğu Türkistan halkının kapılarını kaynakla mühürleyerek kapattığı biliniyor. Çin rejimi daha bir hafta önce 44 kişinin yaşamını yitirdiği trajik yangın olayla ilişkin net bir izahat veremedi. Trajedinin, Çin'in sözde “sıfır Covid” politikası kapsamında alınan tedbirler sonucu yaşanması ve akabinde Çin genelinde protesto dalgalarını tetiklemesi dünya gündemine oturdu.

Gözlemciler, Çin kanallarının Tanrıdağ bölgesinde vuku bulan yangın faciasında dışarı çıkamayıp evinde diri diri yanarak hayatını kaybedenlerin sayısını dünya kamuoyundan saklamaya çalıştığını, nitekim Urumçi’deki olayın ayyuka çıkması, Çin’in gerçek yüzünü tüm dünyaya açık ettiğini, Bagang’daki yangının çapına bakıldığında hiçbir hasar oluşturmamasının inandırıcı olmadığını ve rejimin olayla ilgili yine yalan açıklama yapmış olabileceğini değerlendirdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 265 kişi okudu!
30/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.