Urumçi'de organ bağışçılarının artması şüphe uyandırdı

Son on yılda ortaya çıkan çok sayıda kanıt ve Canlı tanıkların beyanları, İnsanlıktan nasibini almamış Çin Komünist rejiminin, Toplama Kampındaki Uygurlar ve Tibetliler, Çin’deki Falun Gong uygulayıcıları dahil olmak üzere sayısız siyasi tutuklu ve düşünce mahkumlarının organlarını yasa dışı zorla topladığını ve özellikle de Uygurlardan çalınan Canlı organların “Halal Organ” etiketiyle İslam Ülkelerine satıldığını, Doğu Türkistan başta, ülkedeki belirli Havaalanlarında Organ nakli için özel “yeşil koridor” oluşturulduğunu gösteriyor.

IstiqlalTV ekibinin takibe aldığı Çin basınına yansıyan bilgilere göre, Urumçi'deki organ bağışçılarının 24.000'e ulaştığı dikkat çekiyor.

Urumçi Akşam Gazetesinde 26 Mart yer alan habere göre, sözde Xinjiang Kızılhaç cemiyeti Urumçi'de sözde "Hayat ve Övünç” adlı etkinlik düzenleyerek sözde “Organ bağışçılısını anma programı gerçekleştirdi. 

SÖZDE “ORGAN BAĞIŞÇILARI” ÖVGÜYLE ANILDI
Gazete, etkinlikte Çinli yetkililerin, “Canlı Organ bağışçılarının” sayısında 2024 yılı artış göstererek 24 bine ulaştığından övgüyle bahsettiğine yer verdi. 

Çin propaganda medyaları, Urumçi'de 2 bin 336 kişi gönüllü olarak bedenini bağışladığını, 562 kişi organ bağışında bulunduğunu, 650 kişinin ise kornea bağışlamak için başvuru yaptığını, 173 kişinin organ nakil işlemlerinin sürdüğü, böylece 24 bin 807 kişi iç organ bağışında bulunduğu bilgisini veriyor.

İLGİLİ HABERLER: VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI

2015 yılında küresel çapta tepki ile karşı karşıya kalan Çin rejimi, zorla organ toplamayı bırakacağına taahhüt etmişti.

Ancak İşgal altındaki Doğu Türkistan’da ÇKP rejiminin kurduğu toplama kamplarında, işkence, tecavüz, zorla kısırlaştırma ve beyin yıkama faaliyetlerinin yanı sıra mahkumlardan alınan organların ticaretinin de yapıldığı araştırmalar ile ortaya çıkmıştı.

İngiliz Tıp Konseyi'nin Tıbbi Etik Komitesi, Çin'in organ toplama alanlarını değiştirerek, geçmişteki mahkumlar ağırlıklı uygulamalarını, etnik gurup üzerinde sürdürdüğünü ve eleştirileri önlemek için verileri kısıtladığını ortaya koydu.

Ayrıca Çin, dünya çapında en büyük organ nakli merkezi ve bu sektörde milyarlarca dolar kazanıyor. İç organ ihtiyaç sahipleri dünyanın geri kalanında olduğundan farklı olarak, sadece 10-12 günlük bir bekleme süreci sonrası, ihtiyaç duyduğu canlı organa ulaşabiliyor.

İLGİLİ HABERLER: UYGURLARDAN ZORLA ORGAN TOPLANIYOR!

Bu organların nereden geldiğine ilişkin soruyu ise ilgili tanık beyanları yanıtlıyor. Çin’de aslında halı hazırda her yıl 90.000 organ nakli yapılıyorken, Uygur Türklerinin zorla iç organlarının alınması 1990'lı yıllarına kadar dayanıyor. 

Gözlemciler, Çin medyası Komünist Parti reciminin Urumçi'deki organ bağışçılarına yönelik özel teşvik kampanyasında aktif kullanıldığını, Çin’in konuyla ilgili gerçek bilgileri açıklamayacağını, haberlerdeki 24 bin sayısının realiteye uymadığını, Çin'in gizli organ ticaretini meşrulaştırmaya ve genişletmeye çalışırken de toplumdan saklamaya çabaladığını kaydetti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Finance.sina

Bu Haberi 559 kişi okudu!
29/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.