Ünlü 40 üniversite soykırım ortağı çıktı

İngiliz medyası TheTimes’ın bildirdiğine göre aralarında İngiltere'deki ünlü Cambridge Üniversitesi'nin de bulunduğu 40 üniversitenin Çin'deki birçok kurumla işbirliği kurduğu öğrenildi. Bahse Konu Çinli kurumların Doğu Türkistan'daki soykırım, Çin'in savunma araştırmaları, casusluk, siber saldırılar gibi birçok suça karıştığı ortaya çıktı.

Habere göre, bu üniversitelerden bazıları Pekin Havacılık ve Uzay Üniversitesi de dahil olmak üzere Çin'in savunma sektöründeki yedi önemli üniversiteyle iş birliği halinde. Halbuki bu yedi üniversite Çin ordusu için yabancı bilimsel araştırma sonuçlarını çalmakla suçlanan ve ABD hükümetinin yaptırım listesinde adı geçen kuruluşlar olduğu biliniyor. 

HALA YAKIN İLİŞKİLERİ BULUNUYOR

Bilgilere göre, İngiliz üniversiteleri ile Çin kurumları arasındaki işbirliği, eski Başbakan Cameron'ın görev süresi boyunca oluşturuldu ve halen yakın ilişkileri bulunuyor. 

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü (ASPİ) son beş yılda 42 Birleşik Krallık üniversitesinin Çinli kurumlarla ortaklık kurduğunu, aralarında 22 işbirliği antlaşmasının çok tehlikeli olduğunu raporluyor. 

Haberin yayınlanmasının ardından bazı İngiliz milletvekilleri, üniversiteleri Çin ordusuyla dolaylı işbirliğinden kaçınmaları ve Çin rejiminin halkı sindirmesine yardımcı olmamaları konusunda uyardı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 601 kişi okudu!
26/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.