Üniversitelerde Doğu Türkistan konferansı düzenlendi

Türkiye'nin prestijli üniversitelerinde ve liselerde Uygur soykırımına ilişkin özel seminerler düzenlenerek, öğrencilere Çin'in Uygur halkına yönelik zulmünün ve sistematik soykırımının tarihçesi, insanlık dışı baskıların Uygur kültür medeniyeti ve hayatı nasıl etkilediği, güncel sorunları hakkında bilgi verildi.

29 Mayıs İstanbul'un fethinin 571. yıl dönümünde, İstanbul Gelişim Üniversitesi Ak Parti Üniversite Teşkilatı Genç vizyon ekibi tarafından organize edilen “Filistin ve Doğu Türkistan Zulmüne Dur de!” temalı konferansta, İstiqlal Medya Gurubu Türkçe bölüm koordinatörü gazeteci Sayın Muhammed Ali ATAYURT, aynı kaderi paylaşan ümmet coğrafyası Doğu Türkistan ve Filistin hakkında sunum gerçekleştirdi. Kuran’ı kerim tilavetiyle başlayan konferansa Avcılar Müftüsü, İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektör Vekili, İHH Avcılar temsilcisi ve Gazetecilerin, çok sayıda Üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen konferansta Sayın ATAYURT tarafından Doğu Türkistan ve Filistin’deki zulüm karşılaştırmalı olarak katılımcılara anlatıldı.Konferansta selamlama konuşması yapan Avcılar İHH ilçe başkanı sayın Salih ERDEM, Filistin ve Doğu Türkistan’ın ümmetin kanayan yarası olduğunu, Müslümanların birlik olup mazlum coğrafyalarda yaşanan zulme karşı daha güçlü mücadele etmeyi sürdürdüğünü, bu bağlamda Filistin konusunun aciliyeti bakımından öne çıkmış olsa da, aslında Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımın hiçbir zaman durmaksızın devam ettiğini hatırlatarak, bu ve benzeri çalışmaların önemine vurgu yaptı ve desteklerinden ötürü Üniversite idaresine, organizatör teşkilat mensuplarına teşekkürlerini iletti.

DOĞU TÜRKİSTAN'IN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE GELECEĞİ
Öte yandan 22 Mayıs'ta “Çanakkale 18 Mart Üniversitesi”nin “Sosyal Sorumluluk Kulübü” organizasyonuyla “Doğu Türkistan'ın Dünü, Bugünü ve Geleceği” konulu bir sempozyum düzenlendi.
Sempozyuma Doğu Türkistan Alimler Birliği Başkanı, İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Sayın Alimcan BUĞDA ve Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Örgütü (ETHUR) Genel Sekreteri sayın Abdulahad UDUN, ayrı ayrı sunum gerçekleştirerek Doğu Türkistan tarihi ve Çin zulmü, güncel vaziyetle ilgili bilgi paylaştı.

Etkinlik kapsamında Uygur kültür medeniyeti, bölgeye özgün geleneklerin yansıtıldığı ve de soykırımı anlatan fotoğraf sergisi düzenlendi.
Konuyla ilgili röportajımızı kabul eden Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Kulübü Başkanı sayın Mevlüt AHMET, konferansın düzenlenme amacıyla ilgili, Çin’in bitmek bilmeyen zulmüne karşı Üniversite öğrencilerinin Doğu Türkistan meselesini iyi anlamaları ve bu konudaki sorumluluk duygularını geliştirmelerini amaçladığını, aynı zamanda Doğu Türkistan davasına desteğini ifade ederek, her zaman mazlumların yanında olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Sosyal Sorumluluk Kulübü Direktörü sayın Yasin Yücel, Çin devletinin Uygurlara yönelik sistematik baskı ve zulmü karşısında sessiz kalamayacaklarını, Uygurların milli kültürüne, dinine ve insan haklarına yönelik sistematik saldırılar insanlığın ortak vicdanını yaralamakta olduğunu, şu an bu insanlık dışı suçlara karşı hep birlikte ses yükseltme zamanı olduğunu ifade etti.Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 

Bu Haberi 1118 kişi okudu!
31/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.