Uluslararası Şirketler Farkında Olmadan Çin'e Yardım Ediyor

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir araştırma merkezinin yakın tarihte hazırladığı rapora göre, bazı küresel şirketler, Doğu Türkistan'daki köle işçilikle bağlantılı şirketlerin fabrikalarından ürün ithal ederek farkında olmadan Çin’in Doğu Türkistan'daki soykırım suçuna ortak oluyor.

Washington merkezli Gelişmiş Savunma Araştırma Merkezi, Çin rejiminin Doğu Türkistan'da zorla çalıştırmayla ilgili 30 Haziran'da yeni bir rapor yayımladı. Raporda, ABD hükümetince “Uygur Zorunlu Çalıştırmayı önleme yasası” nın uygulamaya konduğu, ancak küresel tedarik zincirinde hala birçok boşluk olduğu ve Doğu Türkistan'daki zorla çalıştırma ürünlerinin hala küresel tedarik zincirinde varlığını koruduğu vurgulanıyor.

HER TÜRLÜ DEVLET DESTEĞİ SAĞLANACAK
Amerikanın sesi VOA'ya göre, raporu kaleme alan araştırmacı Nicole Morgret, Rejim hükümetinin Çinli şirketleri, sözde “Xinjiang’a yardım planı” kapsamında veya bir Çinli şirketin yan kuruluşu sıfatıyla üretim bandını Doğu Türkistan'a taşımaya teşvik ettiğini ve bunun için her türlü devlet desteğinin sağlanması taahhüdü verdiğini öne sürüyor.

Doğu Türkistan'daki şirket ve fabrikaların Komünist rejimle çok gizli ve sıkı bağları olduğunu, Çin'in kurumsal ağını çözmek ve durumu daha iyi değerlendirmek için çeşitli uluslararası şirketlerin araştırmalarını geliştirmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu.

Raporda, Çinli şirket ve kurumsal ağının kasıtlı olarak gizlendiği, böylelikle takibin zorlaştığı ve Çin'den ürün ithal eden uluslararası şirketlerin farkında olmadan Doğu Türkistan'daki zorla çalıştırma ürünleri ithal etmiş olabileceği belirtiliyor.

Doğu Türkistan'daki sistematik soykırımın bir parçası olan “köle işçilik” sisteminin çökertilmesi ve köle emeğine dayanan ürünlerin ithalatını kısıtlamayı amaçlayan “Uygur Zorunlu Çalıştırmayı Önleme Yasası”, 21 Haziran 2022 tarihinden bu yana ABD gümrük makamları tarafından uygulanıyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 442 kişi okudu!
02/07/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.