Uluslararası sanat sergisinde “Doğu Türkistan” tanıtıldı

3-10 Mart tarihleri arasında Ankara'da düzenlenen 10. Uluslararası Güzel Sanatlar ve Resim Sergisi'nde Uygur sanatkarlar tarafından Doğu Türkistan anlatıldı. 

Sergiye Avrupa ülkeleri, Türkiye Cumhuriyeti, bazı Arap ülkeleri, eski Yugoslavya'nın bağımsız ülkeleri, Güney Kore ve Japonya'nın da aralarında bulunduğu 45 ülkeden 152 sanatçı katıldı.

Sergiye, Kazakistan'ın tanınmış Uygur sanatçısı Sayın Ahmed Ahat, Doğu Türkistan’a özgü Uygur evleri, tarihi mekanları, antik sokaklarını ve sosyal yaşamı anlatan eşsiz eserleriyle Uygur Halkının kültür medeniyetini tanıttı. 

TÜRK DÜNYASI SANATINI SERGİLEDİ
Ayrıca sergide Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiyeden tanınmış ressamlarda eserlerini sergiledi.

Uygur Sanatçının Kaşgar ve Turpan'ın tarihi mimari üslubunu yansıtan yağlıboya tabloları ziyaretçilerin büyük ilgisini çekerken, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler, eserlerine yansıtılan Uygur folklorüyle ilgili meraklarını gizleyemedi. Sayın Ahmed, ziyaretçilere Uygurların kültür medeniyetini ve gelenek göreneklerini itinayla anlattı. 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1298 kişi okudu!
13/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.