Ulusal güvenlik bahanesiyle baskıyı arttırdı

Çin Halk Ağı’nın 15 Nisan tarihli haberine göre, Çin Merkezi Gizlilik Bürosu, 2023 gizlilik ve kamu refahı politikası kapsamında, ulusal gizliliği ifşa edecek dört türden fotoğraf ve videoların sosyal medya platformlarında paylaşılmasını yasakladı.

Bilgilere göre, Çin Merkezi Gizlilik Bürosu Tanıtım filminde “gezi ve seyahat manzara fotoğrafı/ videolar, deney yapılırken ve fazla mesai sırasında çekilen fotoğraf/ videolar, toplantı ve tutanakları ile ilişkin fotoğraf/ videolar ve tesadüfen karşılaşılan askeri araç fotoğrafı/ videolar gibi sıklıkla karşılaşılan devlet mahremiyetini teşhir eden dört türden içerikler yasaklı paylaşımlar olarak nitelendiriliyor.

SIRLARIN AÇIĞA ÇIKMASINA NEDEN OLUYPR
Çin Merkezi Gizlilik Bürosuna göre bahsedilen içeriklerden, Çin ordusuna ait askeri konum, silahlar, deney verileri, toplantı tutanakları vb. Ulusal gizlilikle ilgili hassas bilgilerin açığa çıkma olasılığını yükseltiyor. Bu gibi durumlarda en ufak bir dikkatsizliğin devlet sırlarının açığa çıkmasına neden olabileceği belirtiliyor.

Ek olarak, Merkezi Gizlilik Bürosu 2023 gizlilik ve kamu refahı politikası kapsamında "Hepimiz sır tutalım" temalı teşvik filimler, söyleşiler ve diğer etkinlikler düzenleyerek, ulusal gizliliği vatandaşlar arasında koruma seferberliği başlatacağını duruydu.

Gözlemciler, Çin'in uluslararası toplumdan sakladığı birçok gizli araştırma sonuçları, çeşitli enstitüde yapılan yasal veya illegal deney sonuçlarının ve gizli askeri üslerin, geliştirilmekte olan kimyasal vaya biyolojik ve nükleer silahların açığa çıkmasını engellemek istediğini, halı hazırda uluslararası toplum sıkı bilgi ablukası yüzünde Çin’in iç durumuna merakla baktığını, bundan dolayı Çin’in endişeli ve olabildiği kadar çemberi daraltmaya çalıştığını, ulusal gizlilik bahanesiyle sosyal baskıyı arttırdığını kaydetti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 603 kişi okudu!
20/04/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.