ÜLKELERİN ART ARDA TAZMİNAT TALEBİ ÇİN’İ ÇILDIRDI

Çin virüsünün sebep olduğu hasar nedeniyle Çin'den tazminat talep etmek için ülkeler adeta birbiriyle yarışa girdi. Bu durum Çinli yetkilileri çileden çıkardı.

Amerikan sesi VOA'ya göre, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, hafta başı Pekin'de düzenlediği basın toplantısında ülkelerin Çin'den tazminat talep etmesiyle ilgili açıklama yaparak Çin virüsü konusunda Amerikayı suçladı.

Açıklamada Domuz gribi (H1N1) AIDS ve 2008’deki küresel krize yol açan SARS salgınının başlangıçta ABD’den dünyanın geri kalanına yayıldığını, ancak o dönemlerde hiç kimsenin Amerika Birleşik Devletleri'nden tazminat talep etmediğini söyledi.

Konuyla ilişkin ABD İstihbaratı FBI’ya bağlı bir düşünce kuruluşundan üst düzey bir yetkili, “Çin tarafın tamamen farklı tarihi olayları örnek göstermesi yalnızca Çinli yetkilileri daha aptal hale düşürüyor” ifadesini kullanarak set bir dille cevap verdi.
Ayrıca bahsı geçen olayların ABD’de her hangi bir laboratuvardan çıkmadığını ve ABD'nin bu sorunları Uluslararası toplumdan gizlemediğini hatırlatarak “Çinli yetkilinin ifadesi çok yanlış” dedi.

Fatma Hasan/M.Ali.Atayurt

 

Bu Haberi 1277 kişi okudu!
22/04/2020
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.