Ülke tanıtım etkinliğinde Doğu Türkistan anlatıldı

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği ve Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği işbirliğiyle İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde bulunan Rami Kütüphanesi'nde Ülke Tanıtım Günleri programı kapsamında Doğu Türkistan tanıtım etkinliği düzenlendi.

Etkinliğin başında Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği adına Dr. Ataullah Şahyar açılış konuşması yaparak Doğu Türkistan'ı kısaca anlattı.

Akabinde Doğu Türkistan Alimler Birliği Başkanı Dr. Alimcan Buğda, Çin'in Doğu Türkistan'da sistematik soykırım politikası yürüttüğünü, diasporadaki Doğu Türkistan halkının bu vaziyete ilişkin ne tur eylem içerisinde olduklarını, neler yapabileceği veya nelere muktedir olmadığı konuları üzerine detaylı bir şekilde sunum gerçekleştirdi.

Daha sonra Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği Genel Sekreteri Abdulahed Udun, Doğu Türkistan'da kurulan iki cumhuriyetin tarihini ve Çin işgalinden bu yana devam eden sistematik baskıları anlattı.

BELGESEL VE RESİM SERGİSİ İLGİ TOPLADI
Etkinlikte, Yetim Vakfı Başkanı Murat Yılmaz, Bölgedeki insanlık dışı zulmü raporlar eşliğinde anlatmasının yanı sıra, yönetmen Tülay Gökçiman'ın hazırladığı Doğu Türkistan'daki trajik durumu anlatan "Adı Soykırım" adlı belgesel katılımcılara gösterildi. 

Kütüphane salonunda Çin'in Doğu Türkistan'da kurduğu ceza kampları ve soykırım suçlarına ilişkin delil niteliği taşıyan fotoğraflar sergilenerek, Doğu Türkistan'daki mevcut durum yansıtıldı. Ayrıca sergide Çin rejimi tarafından yok edilmeye çalışılan, Uygur kültür medeniyetini yansıtan yöresel yemek kültürü, milli kıyafetler, el sanatları ve bunlarla ilgili fotoğraflar sergilendi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: https://www.istiqlalhaber.com/page/news/8367

Bu Haberi 1440 kişi okudu!
04/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.