UDTSB Heyeti Avrupa Ziyaretinde

Türkiye merkezli Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliğinden (UDTSB) bir heyet Doğu Türkistan meselesini uluslararası gündeme taşımak ve işbirliğini güçlendirmek için Avrupa'da bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı sayın Hidayet Oğuzhan, Doğu Türkistan Alimler Birliği Başkan Yardımcısı sayın Siracettin Azizi Hocaefendi ve Hollanda Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Abdurrahman Abdullah, Dünya Uygur kongresi Başkanı sayın Dolkun İsa’dan oluşan Doğu Türkistanlı bir heyet 28 aralıkta Almanya’da faaliyet gösteren İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) teşkilatı Genel Merkezinde ziyarette bulunarak işgalci Çin rejiminin Doğu Türkistan'daki sistematik soykırım politikalarıyla mücadele etme, alınacak önlemler, stratejik plan ve işbirliği konuları hakkında görüştü.

ULUSLARARASI KONFERANSLAR DÜZENLENECEK

Doğu Türkistanlı heyet ziyareti sırasında IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün ve beraberindekiler ile bir araya gelerek gerçekleştirdiği toplantıda Doğu Türkistan’daki güncel durum ve yaşanan soykırımın dünya toplumuna anlatılması, özellikle Avrupa’da gündem olması için bir komisyon oluşturulması ve bu komisyonun Doğu Türkistan panelleri, sempozyum ve uluslararası konferanslar düzenlemesi kararlaştırıldı.

Belirli aralıklarla ayda en az bir kere toplanacak olan komisyon çalışma programı hazırlayacak ve bu programın uygulanmasından sorumlu olacak. Komisyonda, Doğu Türkistanlı heyet ile birlikte IGMG adına da Genel Başkan Yardımcısı Murat İleri, tanıtımdan sorumlu Başkan Selçuk Çiçek, Genel Başkan Danışmanı Muhammed Turhan ve Gençlik Teşkilatı Başkanı Furkan Kahraman yer aldı.

“DOĞU TÜRKİSTAN’DA OLANLARI DÜNYAYA ELBETTE ANLATACAĞIZ”

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, kişisel sosyal medya hesabından Doğu Türkistan heyetinin ziyaretleri için teşekkür etti ve “Doğu Türkistan’daki Uygur kardeşlerimiz yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu krizi aşmak ve Uygur kardeşlerimizi aydın bir istikbale kavuşturabilmek için bölgede olanları ve Çin’in soykırım politikalarını dünya kamuoyuna duyuracağız.” Paylaşımında bulunurken Doğu Türkistanlı heyet Genel Başkan Kemal Ergün’e, IGMG camiasının verdiği destek dolayısıyla teşekkür etti.

DAVA ADAMLARI ZİYARET EDİLDİ
Ayrıca Doğu Türkistanlı heyet, uzun yıllardır Almanya’da faaliyet gösteren dava öncülerinden Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi kurucusu sayın Abducelil Karakaş bey efendiyi genel merkezinde ziyaret ederek hasbihal etti.

Bilindiği üzere bu yıl ekim ayında Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği (UDTSB) tarafından Saray Bosna’da gerçekleştirilen 4. Milli birlik şurasına katılım sağlayan IGMG yetkilileriyle Doğu Türkistan konusunda işbirliği için karar alınmıştı. Bundan sonra atılacak adımların Mazlum Doğu Türkistan halkının zalim Çin işgalinden kurtuluşuna vesile olması umut ediliyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press 

Bu Haberi 1295 kişi okudu!
30/12/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.