Üç Uygur Genç ‘Kıraat’tı Kübra İcazeti’ aldı

17 Eylül'de İstanbul Büyük Çamlıca Camisinde, Darülkurra Vakfınca, eğitimlerini tamamlayan 126 kurra hafızı için icazet merasimi düzenlendi.

Etkinlikte icazet alan 126 hafız arasında yer alan kurra hafız Yusufcan, kurra hafız Abdurrazak ve kurra hafız Hüccetullah’a ‘Kıraat’tı Kübra İcazeti’ verilmesi Uygur Diasporasında sevinçle karşılandı.

10 FARKLI KIRAAT’TI OKUYABİLİYOR
Darülkurra Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İshak Danış, AA muhabirine verdiği demeçte, vakfın kurulduğu 2016 yılından bugüne kadar 200 öğrenci yetiştirdiklerini aktardı. Ayrıca “Kıraat’tı Kübra icazeti”, ancak Kur'an'ı Kerimi 10 farklı Kıraat’tı okuyabilen kura hafızlara verildiği biliniyor. 

3 YILLIK EĞİTİMİN MEYVESİ
Aynı zamanda Büyük Çamlıca Camisinin de imam hatibi olan Danış, kurra hafızlarının 3 yıllık eğitimden sonra mezun olduğunu kaydederek, icazet merasiminin, aslında mezun olan Talebeler için halkın huzurundaki en son ders halkası olduğunu anlattı.

“ALLAH’IN BÜYÜK NİMETİDİR”
Etkinliğe Doğu Türkistanlılar adına iştirak eden, Doğu Türkistan Alimler Birliği başkan yardımcısı Mahmudcan Damollam ve Sutuk Bugrakhan İlim ve Medeniyet Vakfı başkan yardımcısı Ömar Karihaci, gençlerin etkileyici performansı ve güzel seslerinden övgüyle bahsederken, Uygur milleti için büyük bir nimet olduğunu kaydederek bundan sonraki başarılarının


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1067 kişi okudu!
20/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.