Türkiye’ye Uzanan Kardeş Eli

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem, Asrın felaketi olarak nitelendirilirken, 10 ili etkileyen depremlerde can kaybı sayısı 40 bine yaklaştı. Türk dünyası, Türkiye'nin yaralarını sarmak amacıyla çeşitli yardım faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. Türkiye’nin acı günlerinde kardeş elini uzatan Tük devletlerinin yanı sıra Dünyanın dört bir yerinde yaşayan Doğu Türkistanlılar da seferber olarak, fiziki, hem maddi hem de manevi olarak depremzedelerin yaralarını saymaya çalışıyor. 

HERGÜN 10 BİN KİŞİLİK TÜRKİSTAN PİLAVI YAPILDI
Türkiye Merkezli Uluslararası Doğu Türkistan SKT’lar Birliği, Mavi Hilal İnsani Yardım Derneği koordinasyonu ve Yeni Nesil Hareketinin organize etmesiyle 6-8-10-18 Şubat tarihleri arasında özel eğitimli dahil yaklaşık 200 kişilik “Acil Müdane Ekibi” deprem bölgesine gönderilmişti.

Bireysel veya farklı STK’lar tarafından birçok il ve ilçede her gün 10 bine yakın kişiye Türkistan pilavı başta sıcak yemek yapılarak dağıtıldı.

Şimdiye kadar kurumsal veya bireysel, İstanbul’dan Kayseri’den Konya ve Antalya’dan en az 500 Uygur Türkü, gönüllü olarak Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Adıyaman gibi depremden ağır etkilenen bölgelere gitti. Arama- kurtarma ve nakliyat-dağıtma çalışmalarına yardım etti. Afetzedeler ve bölgede yardım için bulunan kişiler için yemek pişirdi.

Pek çok ülke depremin ilk gününden itibaren Türkiye'deki deprem bölgelerine arama kurtarma ekiplerini, ekipmanlarını, teçhizatlarını ve insani yardım malzemeleri gönderdi. Depremzedeler için pek çok nakdi yardım kampanyası düzenlendi. 

BİR TIR MALZEME ADIYAMAN'A GÖNDERİLDİ
15 Şubat dijital, yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası 213 televizyon ile 562 radyonun katılımıyla gerçekleşen “Türkiye Tek Yürek” bağış kampanyası programının ardından, Uluslararası Doğu Türkistan SKT’lar Birliği ve Mavi Hilal İnsani Yardım Derneği, Uygur Türkleri adına bağışlanan 1 Milyon nakdi ve 7 Milyon lojistik yardımın bir parçası olan ilk Tır yardım malzemeleri 18 Şubat Adıyaman’a doğru 15 kişilik ekiple gönderildi.

Bir önceki gün Mavi Hilal İnsani Yardım Derneği olarak Doğu Türkistanlılar adına, Afet bölgelerindeki depremzedelerin ciddi ihtiyacı olan çadır alımı için 1 Milyon 357 Bin TL bağışta bulundu.

DÜNYA ÇAPINDA TÜRKİYE İÇİN UYGUR DESTEĞİ
Dünya çapında Doğu Türkistan diasporası olarak Türkiye’deki depremzede kardeşlerimiz için toplam ne kadar yardımda bulunuldu? İşte maddi ve manevi destek sağlayan kişi ve Doğu Türkistanlı STK’lar…

1. Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği 1 Milyon nakdi ve 7 Milyon lojistik yardımı yapıyor.

2. Mavi Hilal İnsani Yardım Derneği 1 milyon 357 bin Lira değerinde çadır ve lojistik destek veriyor.

3. Amerikalı İş adamı Kuzzat Altay, CYDEO olarak 4 Milyon TL. 

4. Kanada Federasyonu 228 Bin TL..

5. Doğu Türkistan Federasyonu 100 Bin TL.

6. Kazakistan’daki Uygur cemaati 16 milyon tenge (680 Bin Lira). 

7. Kırgızistan'daki Uygur cemaati 95 Bin dolar (1 milyon 792 bin 498 TL).

8. Seyit Tümtürk 1 milyon TL değerinde lojistik yardım.

9. Macar Uygur İslam Merkezi 188.500 TL.

10. İli Mashrep vakfı 120.000 TL.

11. Doğu Türkistan Nuzugum Aile ve Kültür Derneği 400 Bin TL. Ek olarak Uygur Hanımlar kendi elleriyle diktiği kışlık elbise, Yorgan ve pişirdiği gıda yardımı.

12. Hira Teknoloji ve Yardım Vakfı olarak yorgan kışlık elbise vs. Lojistik yardım. 

13. İstanbul’daki Uygur fırıncılar, 5 bin (25 bin TL) Nan (Uygur ekmeği) pişirdi.

14. Bireysel veya STK’lar olarak 14 gündür deprem bölgelerinde yemek yapılıyor ve şimdiye kadar toplam 1 milyon 500 bin TL değerinde malzeme kullanıldı. 

15. ABD Virginia merkezli Uygur dernekler topladığı 10 Bin dolar aidat parasını bağışladı. 

16. Brüksel merkezli Dünya Uygur Kurultayı öncesi ve sonrası olmak üzere 2 Milyon TL bağışta bulundu.

Nitekim, maddi ve manevi olarak Depremzede kardeşlerimiz için Dünya çapında Uygur Türkleri (daha adı geçmeyen Kişi ve STK’lar) tarafından olabilir yapılan yardım, toplamda yaklaşık 23.839.500 Liraya denk geliyor. Ayrıca Katar, Norveç ve diğer birçok ülkelerde yaşayan Uygur Türkleri elinden gelen yardımı esirgemiyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 

Bu Haberi 705 kişi okudu!
20/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.