Türkiye için tek yürek oldular

6 Şubat yaşanan Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yıkıcı etki bırakan İki depremin ardından Dünya’nın her yerinde yaşayan Uygur Türkleri arasında, afetten etkilenenlere yardım etmek için bağış ve gönüllü kampanyası başlatan Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinin çağrısıyla pek çok Uygur Türkü elinden geleni ardına koymadı.

İkinci vatanı bildikleri Türkiye’nin kara gününde yanında olmak isteyen Doğu Türkistanlı Vatandaşlar arasında ilk adımda Mavi Hilal İnsani Yardım Cemiyeti koordinasyonuyla 6-8-10 Şubat tarihleri arasında özel eğitimli dahil 120 kişilik “Acil Müdane Ekibi” Kahramanmaraş ve Hatay başta olmak üzere deprem bölgesine gönderildi. İkinci adım da Dünyanın çeşitli ülkelerinden bireysel veya STK’lar adına milyonlarca lira toplanarak depremzedelere ulaştırılmak üzere ilgili kurumlara aktarıldı.

AFAD, KIZILAY VE İHH EKİPLERİYLE YAN YANA
Depremin 1. gününden beri Kahramanmaraş’ta bulunan 30 kişilik “Arama, kurtarma ve yardım ekibi”,   Kadiroğlu İlçesi başta olmak üzere yardıma ihtiyaç bulunan bölgelerde AFAD, KIZILAY ve İHH ekipleriyle yan yana kurtarma ve yardım çalışmaları yürütüyor.

65 kişilik ikinci “Arama, kurtarma ve yardım ekibi”, felaketten en çok etkilenen bölgelerden biri olan Hatay'a 8 Şubat itibariyle gönderilmişti.

Her iki ilde aktif çalışmalarını sürdüren ekipler, guruplar halinde birkaç ekibe bölünerek afetzedeler için gelen yardımların dağıtımına dahil oldu. İHH tarafından kurulan çadırlarda barınan depremzedelere ilk gün 1.000’er kişilik, dün ise 5’şer bin, bu gün ise 3’er bin kişilik Türkistan pilavı yaparak dağıttı. Ayrıyeten 10 Şubat akşamı Kurtarma çalışmalarına lojistik destek malzemeleri, iki büyük kazan ve diğer yemek yapmak için gerekli ekipmanlar olmak üzere 4 kamyon, 10 kişi birlikte Kahramanmaraş’a gönderildi.

DOĞU TÜRKİSTANLI ALİMLER ZİYARETE GELDİ
11 Şubat öğle saatlerine doğru 3. Ekibin bölgeye intikal etmesiyle eş zamanlı olarak, Doğu Türkistan Alimler birliğinden Hoca efendiler, deprem bölgelerine Doğu Türkistan diasporasında toplanan yardımları ulaştırmak ve de çalışmaları gözden geçirmek, ekibe moral vermek amacıyla Kahramanmaraş’taki ekiplerle bir araya geldi. Doğu Türkistanlı Alimler, Depremzedelere Dua ve iyi temennilerini ilettikten sonra diğer bölgelere geçmek üzere yola koyuldu.

Ayrıca Uluslararası Doğu Türkistan SKT’lar Birliğinden yapılan açıklamaya göre daha 3 Tır malzeme gönderileceği ve Doğu Türkistan Nuzugum Kültür ve Aile Derneği ile Hira Vakfı, afetten etkilenen bölgelerdeki halkın ihtiyaçları için kıyafet dikmeyi sürdürdüğü, daha önce Uygur Türkü kadınların kışlık kıyafetler, battaniyeler ve çorap başta olmak üzere 3 tondan fazla ihtiyaç malzemelerinin Afet bölgelerine gönderilmek üzere İstanbul Göç İdaresine teslim edildiği bildirildi.

Halı hazırda Uluslararası Doğu Türkistan SKT’lar Birliği dışında İstanbul ve Kayseri'den pek çok Uygur Dernekleri de Afet bölgelerinde, milletimizin yaralarını sarmak için birbiriyle kenetlenmiş durumda ve var gücüyle yardım çalışmalarını sürdürüyor.

 Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

 

Bu Haberi 462 kişi okudu!
11/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.