Türkiye dahil farklı ülkelerde, Çin zulmü protesto ediliyor.

Yaklaşık 55 gündür Doğu Türkistan'da Çin rejiminin sözde “Sıfır Covid” politikası kapsamında hiç bir semptom göstermeyen enfeksiyon vakaları bahanesiyle gerçekleştirdiği keyfi karantina uygulamaları, zorla açlığa terk etme suçlarını teyit eden yüzlerce video Çin kaynaklı sosyal medya platformlarına yansıdı. Doğu Türkistan Diasporası memlekette neler olduğunu ölüm ve tutuklama haberlerinin ardı ardına gelmesinden dolayı şok oldu. Bulunduğu ülkelerdeki Çin büyükelçiliklerine doğru zalime zalimsin demek için harekete geçti.

14 Eylül'de Hollanda'da da yaşayan Uygurlar Çin konsolosluğu önünde protesto düzenleyerek Çin'in halkı kasten aç bırakarak öldürmeye çalışmasına karşı öfkelerini boya, yumurta, taş atarak ve ateş yakarak gösteri. Bir iki kişinin ifadesi alındığı aktarıldı.

Protestoya katılan Uygurlar, soykırıma uğrayan Doğu Türkistan halkının kanının sembolü olarak Çin büyükelçiliğinin camlarına kırmızı boya attı.  Bu süreçte, Çin büyükelçiliğine taş atan protestocular oldu. Konsolosluk avlusuna Molotof şişesi fırlatılması sonucu birçok yerde hızla alev aldı.  Polis, dakikalar sonra şahsı alarak protestocuları dağıttı.  Polis durumu kontrol altına alana kadar Çin büyükelçiliği yetkilileri epey panikledi.

Amerika’daki protestoda da iki Uygur genç ters kelepçelenerek güvenlik güçlerinin engellemesiyle karşı karşıya kaldı.

TÜRKİYE’DE DE EYLEM YAPILDI
14 Eylül'de İstanbul'da ve Türkiye'nin diğer şehirlerinde yaşayan Uygurlar, Çin’in “açlık soykırımı” suçlarını protesto etmek için Ankara'da toplandı.

Önce Ankara'daki BM ofisi önünde protesto ve açıklama yapıldı. Sonunda BM ofisinden bir temsilci ofis başkanına Doğu Türkistan'da devam eden soykırım ve insanlığa karşı suçları içerin bir rapor sunuldu.

Gösteriye izin verilmesine rağmen güvenlik birimlerinin sert müdahale etmesine karşın, 30 kişi gurup adına İslam İşbirliği Teşkilatı binasına giderken basın açıklaması yaptığı ve İslam İşbirliği Teşkilatı yetkilisine Doğu Türkistan'da devam eden soykırım ve insanlığa karşı suçları içeren rapor sundu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 322 kişi okudu!
16/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.