Türkiye-Çin İş Konferansı İstanbul'da düzenlendi

Türkiye-Çin İş Konferansı'nın birincisi, 100'ün üzerinde Türk ve Çinli iş insanının katılımıyla Salı günü İstanbul'da düzenlendi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen bir günlük konferans, "Dijital Dönüşüm ve Geleceği Tasarlamak" ana temasıyla gerçekleştirildi. Konferansta, Türk ve Çinli şirketlerin yöneticilerinin iş dünyasındaki başarı hikayelerini paylaştığı çeşitli ikili dijital işbirliği panelleri yer aldı.

TÜRK İŞADAMLARI AYRI AYRI DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞTI
Konferansın açılış töreninde söz alan DEİK Başkanı Nail Olpak, Çin'in elektronik ticaretten yapay zekaya ve dijital ekonomiye uzanan birçok alandaki başarılarından övgüyle bahsetti ve Türkiye'nin bu hususlarda katma değer yaratma üzerine odaklanması gerektiğini söyledi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Çağatay Özdoğru da ileri teknolojilerin, siyasi ve ekonomik belirsizliklerle dolu bir dönemde küresel rekabetin kurallarını kökten değiştirdiğini vurgulayarak Türkiye'nin genç ve dinamik nüfusunun, Çin açısından birçok fırsat sunduğunu dile getirdi.

YILLARDIR “KAZAN-KAZAN” YALANIYLA OYALIYOR
Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi (CCPIT) Başkan Yardımcısı Zhang Shaogang ise yapay zeka, akıllı kentler, yeşil teknoloji ve dijital teknolojiyi Çin ve Türkiye'nin işbirliğini artırabileceği potansiyel alanlar olarak sıralarken, Çin'in ikili ilişkileri kazan-kazan temelinde bir üst seviyeye çıkarmaya hazır olduğunu vurguladı.

Zhang, Türkiye-Çin İş Konferansı'nın ikincisinin "Çin ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini daha da ileri götürmek üzere" önümüzdeki yıl Çin'de düzenleneceğini söyledi.

Zhang ayrıca Türk şirketlerini Kasım ayında Beijing'de düzenlenecek 1. Çin Uluslararası Tedarik Zinciri Fuarı'na (CISCE) katılmaya davet etti.

 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN’İN TÜRKİYE PLANI SEKTEYE UĞRADI

 

DEİK, TÜSİAD ve CCPIT arasında CISCE'nin düzenlenmesine yönelik desteklerini vurgulamak üzere bir mutabakat zaptı imzalandı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 245 kişi okudu!
13/07/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.