Türkiye Çin’e haddini bildirdi

Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, BM Güvenlik Konseyinde konuşma yaparak, Türkiye'yi “Suriye'nin kuzeyine kara harekatı başlatma tehdidinde bulunmakla" suçlayarak, "saldırılara derhal son vermeli" çağrısı yapan Çin'in BM Daimi Temsilcisi Yardımcısı Geng Şuang'a yanıt verdi.

“KİMSENİN BİZE DERS VERMEYE HAKKI YOK”
Sinirlioğlu, "Hiçbir ülkenin terörle mücadelemiz konusunda bize ders vermeye hakkı yok. Bugün duyduğumuz ve sınırlarımızı savunurken, halkımızı korurken ne yapıp ne yapmamamız gerektiğini söylemeyi kendinde hak gören açıklamaları reddediyoruz." dedi.

Türkiye'nin, terörle mücadele kararlılığının "sarsılmaz" olduğunu, halkını korumak ve sınır güvenliğini sağlamak için gerekli her adımı atmaya devam edeceğini belirten Sinirlioğlu, son iki yılda Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG saldırılarında 500'den fazla Suriyelinin hayatını kaybettiğini söyledi.

"TERÖRİST ÖRGÜTÜ DESTEKLEMEK BM KARARLARINA AYKIRI"
Sinirlioğlu, "PKK/YPG/SDG, kuzeydoğuda halka baskı yapıyor ve bölücü bir ajanda yürütüyor. DEAŞ'la mücadele bahanesiyle bu terörist/bölücü örgütü desteklemek, her şeyden önce Suriye'nin toprak bütünlüğüne yönelik güçlü taahhüdü yeniden teyit eden BM kararlarına aykırıdır" diyerek Çin'in asılsız iddialarına sert tepki verdi.

ÇİN'DEN PKK/YPG TERÖR ÖRGÜTÜNE DESTEK
Çin'in BM temsilcisi, Türkiye'in Suriye'deki harekatları durdurmasını isteyerek "Türkiye'nin Suriye'de operasyon hakkı yok, Suriye'nin kuzeyindeki hava saldırıları, top atışları, kara harekatı ve saldırılara derhal son verin” demişti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 356 kişi okudu!
22/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.