Türkiye Çin’den izahat istedi

Dışişleri Bakanlığı, Çin’in Doğu Türkistan’daki merkezi şehir Urumçi'de 24 Kasım meydana gelen feci yangında kapı dışarıdan zorla kapatılması sonucu evinde yanarak can veren 5 aile için başsağlığı mesajı yayımladı ve Çin rejiminden yaşanan yangın olayına açıklık getirmesini istedi.

KAMUOYUNUN AYDINLATILMASINI BEKLİYORUZ
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Doğu Türkistan’ın Urumçi şehrinde çıkan yangın sonucunda hayatlarını kaybedenler ve yaralananlar olduğu derin üzüntüyle öğrenilmiştir. Bu elim hadise nedeniyle taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Yangının çıkış nedenine ilişkin kamuoyunun aydınlatılmasını bekliyoruz" denildi.

URUMÇİ KATLİAMI TEKRARLANMASIN
25 Kasım’dan beri, Türkiye başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan Uygur Türkleri,  Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımı protesto etmek için Çin Konsolosluğu ve muhtelif meydanlarda protesto ve basın açıklamaları yaparak, aynı zamanda sosyal medyada “#UrumçiYanıyor” Hashtag çalışmaları başlatarak, uluslararası toplumun dikkatini Urumçi’ye çekmek istiyor.

Nitekim Çin’in bölgedeki karantina protestolarını bahane ederek 2009’daki gibi katliam yapmasından endişe ediliyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 485 kişi okudu!
28/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.