Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Urumçi’de

Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Sn. İsmail Hakkı Musa ve beraberindeki heyet, Doğu Türkistan’daki Çin Komünist Partisi (ÇKP) sözde “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” Komitesi Sekreteri Ma Xingrui ile 31 Ocak merkezi şehir Urumçi’de bir araya geldi.

İki taraf, işgal altındaki Doğu Türkistan ile Türkiye’deki yerel yönetimler arasında dostluk ve iş birliğinin derinleştirilmesine dair temaslarda bulundu. 

UYGUR TÜRKLERİNİ HEDEF GÖSTERDİ 
ÇKP Parti Sekreteri Ma, iki tarafın karşılıklı güveni artırarak aralarındaki ticaret hacmini artırması, (Uygurlar köle işçi olarak çalıştırılıyor) ayrıca terörizm, bölücülük ve aşırıcılıkla mücadele gibi (Uygur Türkleri aşırıcı dini terörist olarak görülüyor) alanlarda iş birliğini pekiştirmeleri arzusunu ifade etti.

Sözde Xinjiang (Doğu Türkistan) bölgesiyle iş birliğini derinleştirme niyetini dile getiren Büyükelçi Musa, iki taraf arasındaki ticaret seviyesinin yükseltilmesi için etkili tedbirlerin alınması ve sivil havacılık gibi alanlarda iş birliğinin artırılması arzusunu dile getirdi.

DİN İŞLERİNDE İLETİŞİMİ ARTTIRACAĞIZ!
Ankara’nın “Tek Kuşak, Tek Yol” Girişimi’ni (BRI) aktif bir şekilde desteklediğini hatırlatan Musa, Türkiye’nin Orta Koridor girişiminin, Çin’in “Tek Kuşak, Tek Yol” Girişimi ile eşgüdümünü hızlandıracaklarını söyledi.  

Türkiye’nin Çin’le özellikle sözde Xinjiang (Doğu Türkistan) ile güvenlik alanındaki iş birliğini güçlendirmeye hazır olduğuna dikkat çeken Musa, terörle mücadelede ortak çaba göstererek din işlerinde iletişimi artıracaklarını söyledi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Hibya

Bu Haberi 845 kişi okudu!
02/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.