Türk ihracatçılar Çin’le Urumçi’de anlaştı

İhracatçılar, “İpek Yolu’nun yeni fırsatları, Avrasya’nın yeni dinamikleri” teması ile Urumçi’de düzenlenen 8. Çin-Avrasya Expo ve Türkiye’nin onur konuğu ülke olduğu 55.Uluslararası Cezayir Fuarı’ndan (FİA)’ndan yeni iş birlikleri ile döndü.

Çin Ticaret Bakanlığı, Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi (CCPIT) ve Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” Hükümeti tarafından 26-30 Haziran 2024 tarihleri arasında düzenlenen 8. Çin-Avrasya Expo’nun pek çok farklı sektörü bünyesinde barındırdığını ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) ve Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği yetkililerinin katılımıyla “Bilişim teknolojileri, kimya, tekstil, lojistik, gıda gibi farklı alanlarda fuar genelinde toplam 610 milyar yuan (83,9 milyar dolar) değerinde 360 iş birliği anlaşması imzalandı. Fuarda 50 ülke ve uluslararası organizasyondan bin 900’den fazla katılımcı yer aldı. 6 binden fazla ürün çeşidi sergilendi” dedi.

URUMÇİ ULUSLARARASI LOJİSTİK MERKEZ
Urumçi’nin Çin-Orta Asya-Azerbaycan-Türkiye’den geçen orta koridor hattı boyunca ve Çin-Avrupa ticaretinde önemli bir lojistik merkezi konumunda olduğu, Türk ihracatçıların ve yatırımcıların bu bölgeye şimdiden ilgi göstermesisinin elzem olduğu, Zira önümüzdeki 10 yıl o bölgede hızlı bir gelişim süreci yaşanacağı, Dünyada denize en uzak şehir olan Urumçi; buna rağmen, İpek Yolu üzerindeki konumu nedeniyle tarihte ve günümüzde önemli bir ticaret merkezi ve Çin'in batıya açılan kapısı olduğuna vurgu yapıldı. 

CEZAYİR’DEKİ FUARIN ONUR KONUĞU TÜRKİYE’YDİ
Cezayir'de 24-29 Haziran 2024 tarihleri arasında düzenlenen ''55. Uluslararası Cezayir Fuarı’nın (FIA) onur konuğu Türkiye’ydi. Fuara 26 Türk firması yanında, 26 adet ihracatçı birliği de info-standlı katılım sağladı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: Ekonomim

Bu Haberi 711 kişi okudu!
10/07/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.