Türk Dünyasının Kalbi Türkiye’de Atıyor

Türkiye'yi derinden sarsan ve etkisini hala sürdüren Kahramanmaraş merkezli iki depremin 4. gününde can kaybı sayısı artıyor. AFAD tarafından yapılan son bilgilendirmede, vefat sayısı 14 bin 351'e yükseldi. Yaralı sayısı ise 63 bin 794 oldu. 6 bin 444 binanın yıkıldığı bildirildi.

Türkiye’nin bu acı günlerinde kardeş elini uzatan Tük devletleri depremzedeler için çok sayıda uzman arama kurtarma ekipleri, sağlık personelleri ve acil ihtiyaç ekipmanları gönderiyor.
AZERBAYCAN
Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı, arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye'ye 725 personel gönderdi. Bunların 34'ü doktor ve 7'si sağlık personeli olduğu bildirildi.

ÖZBEKİSTAN
Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in talimatıyla, Özbekistan Acil Durumlar Bakanlığına bağlı 100 kişilik kurtarma ekibi, özel araç ve ekipman ile insani yardım malzemelerini taşıyan uçağın Taşkent Havaalanı'ndan Türkiye'ye hareket ettiği öğrenildi.

KAZAKİSTAN
Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı, Türkiye’deki deprem felaketine yardım etmek amacıyla 100'e yakın uzman arama kurtarma ekibi gönderildiğini kaydetti.

KIRGIZİSTAN
Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı, arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye'ye 70'e yakın personel gönderdiğini bildirdi.

MACARİSTAN
Macaristan Ulusal Afet Yönetimi Genel Müdürlüğüne bağlı 55 kişilik arama kurtarma ekibinin depremzedelere yardım etmek için Türkiye'ye gönderdi.

Retvari, Ulusal Afet Yönetimi'ne bağlı ekibin çok tecrübeli olduğunu ve Türkiye'de yapacağı çalışmalarla Türk-Macar dostluğunu da güçlendireceğini kaydetti.

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'na bağlı 20 kişilik arama kurtarma ekibi ile 8 özel donanımlı araç Girne Limanı'ndan Mersin'in Taşucu Limanı'na doğru yola çıktığı bildirildi. KKTC Milli Eğitim Bakanı deprem bölgesi Adıyaman'a geldi.

AFGANİSTAN TÜRKLERİ PARA TOPLADI
Sosyal medyada paylaşılan Görüntü kayıtlarında Afganistan’daki bir kısım Türkler kendi çapında topladığı paraları “Özür Dileriz. Çok Üzgünüz. Bu kadar yapabildik, Allah Yardımcımız olsun” diyerek Türkiye’ye gönderdiğini duyurdu.

DOĞU TÜRKİSTANLILAR BÖLGEYE GİTTİ
Türkiye merkezli Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği ve Mavi Hilal İnsani Yardım Cemiyeti Öncülüğünde Türkiye’de yaşayan yüzlerce Uygur Türklerinin, deprem bölgelerinde AFAD ve diğer kuruluşlarla birlikte arama kurtarma çalışmalarına katıldığı, Gurup halinde birkaç ekibe bölünerek Hatay ve Kahramanmaraş’ta, gelen yardımların dağıtımına dahil olurken, bölgedeki depremzedelere bin kişilik Türkistan pilavı ve 2 bin Uygur Ekmeği ve diğer erzak, Yardım malzemeleri dağıtmayı sürdürüyor.
3 BİN TON MALZEME TESLİM EDİLDİ
Ayrıca Uluslararası Doğu Türkistan SKT’lar Birliğinden yapılan açıklamaya göre Doğu Türkistan Nuzugum Kültür ve Ailesi Derneği ile Hira Vakfı, afetten etkilenen bölgelerdeki halkın ihtiyaçları için kıyafet dikmeye başladı. Uygur Türkü kadınların kışlık kıyafetler, battaniyeler ve çorap başta olmak üzere 3 bin tondan fazla ihtiyaç malzemelerinin Afet bölgelerine gönderilmek üzere İstanbul Göç İdaresine teslim edildiği bildirildi.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 517 kişi okudu!
09/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.