Türk Devletlerindeki Konfüçyüs Okulları endişe yarattı

Doğu Türkistanlı sayısız İnsanı “Konfüçyüs eğitimi” adı altında Çinlileştiren, Sözde Çin kültürünü ve dilini yaymayı hedefleyen Konfüçyüs Enstitülerinin aslında Çin’in o bölgedeki casusluk merkezleri olduğu, bu konuda ciddi araştırmalar yapan uzmanlar tarafından sıklıkla gündeme getiriliyor.

Uzmanlara göre Konfüçyüs Enstitüleri Çin tarafından finanse edildiği gibi programları da Çin tarafından belirleniyorken, dünyaya hızlı bir şekilde yayılan Konfüçyüs Enstitüleri bazı Batılı ülkelerde ciddi güvenlik endişeleri yaratıyor. En son Kırgızistan'ın başkenti Bişkek’te çoğalan Konfüçyüs Enstitüleri, Türk devletlerindeki Çin nüfusunun giderek artacağı endişelerine yol açtı.

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan habere göre, Bişkek’teki bazı Kırgız öğretmenler resmen Çin sevicisine büründüğü ve Bişkek Devlet Üniversitesinde görevli Çin yanlısı Gülzat İsmatova’nın Konfüçyüs Enstitüsü Kırgızistan direktörü olarak atandığı öğrenildi. 

“ÇİN’CE DÜNYANIN KAPILARINI AÇABİLİR”
Konuyla ilgili Gazetecilerle röportaj yapan Gülzat İsmatova, Çin'in gerçekleştirdiği bir dizi kalkınma başarısı dünyanın dikkatini çektiğini, Çince öğrenmek Kırgızistan'daki genç nesle dünyanın kapılarını açabileceği, Bişkek Üniversitesi'nde Konfüçyüs Enstitüsü'nün kurulmasının ardından, Konfüçyüs öğretilerine göre öğretim ve günlük yönetim sistemlerinin giderek mükemmelleştiği, her İki taraf, Çin dili öğretimi ile Çin-Kırgız eğitimi ve kültürü alanlarında işbirliğini yoğunlaştırdığını dile getirdi.

Bilgilere göre Çin rejimi, Kırgızistan'da “Çin kültür tanıtımı” adı altında aktif olarak propaganda çalışmaları yürütüyor. Bişkek’te Konfüçyüs okullarının kuruluşundan bu yana Bişkek devlet Üniversitesinde, Konfüçyüs Enstitüsü ile ilgili çalışmalar hız kesmeden artıyor. Bölgede Konfüçyüs öğretileriyle ilgili Toplantılar, konferanslar ve bayram kutlamaları, Edebiyat ve sanat etkinlikleri, fotoğraf sergileri, Çince köprü yarışmaları gibi 500'den fazla etkinlik düzenleniyor. 

15 Haziran 2008'de Doğu Türkistan’daki sözde "Xinjiang Üniversitesi” 'nin Bişkek Üniversitesi ile işbirliği yaparak, Kırgızistan'da ilk Konfüçyüs Enstitüsü'nü açtığı, Konfüçyüs Enstitüsü'nün kuruluşundan bu yana geçen 15 yıldan beri, Çinli yetkililerin Kırgız halkını Çinlileştirmek için yoğun çaba harcadığı ve günümüzde Kırgız Üniversitelerinde bulunan Konfüçyüs Enstitüsüne bağlı dokuz sınıf oluşturulduğu ifade ediliyor. Bu sınıflarda Çince Eğitime tabi tutulan 4.000'den fazla Kırgız öğrenci bulunuyor. 

Gözlemciler Çin'in uluslararası alanda özellikle Türk devletlerinde sürekli olarak genişlediğini, Konfüçyüs Enstitülerinin, aslında Çin'in genişlemesinin yolunu açan bir propaganda organı olduğunu, Çin Komünist Parti (ÇKP) rejiminin 1949’da Doğu Türkistan'ı işgali sürecinde de aynı şekilde Çinli misyonerlerini bölgeye gönderdiğini, Komünistlerin hedefteki toplumu, Çin'in sahte propagandasına inandırmayı amaçladığını, ardından şartlar olgunlaştığında işgal girişimini engelsiz biçimde gerçekleştirdiğini, bu noktada Kırgız halkının Çin'in yalan propagandalarına kanmaması ve Uygur Türklerinin duçar olduğu akıbetten ders almaları gerektiğini kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 633 kişi okudu!
23/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.