Türk Devletleri Teşkilatı'nı güçlendirme planı

Geçtiğimiz hafta Katar emiri, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan ve Türk Devletleri Teşkilatına üye diğer ülkeleri peş peşe ziyaret etti. Gözlemciler Katarı’ın bu hamlesini Türk devletlerini Çin muhasarasından uzaklaştırmayı amaçladığını yorumladı.

4 Haziran'da Katar emiri Şeyh Temim bin Hamad El Sani Türkistan (Orta Asya) ziyareti kapsamında ilk ziyaretini Özbekistan'a yaptı ve Cumhurbaşkanı Şaukat Mirziyoyev ile görüştü.

Özbekistan tarafından yapılan açıklamada, iki tarafın ziyaret sırasında enerji, Doğal gaz, kimya sanayi, tarım ve altyapı alanlarında işbirliği konularını ele aldığı, ayrıca küresel düzenin mevcut durumu ve bunun bölgeye etkisi gibi önemli konuları görüştükleri bildirildi.

13 ALANDA İŞBİRLİĞİ VURGUSU
7 Haziran'da Kırgızistan Dışişleri Bakanı Jenbek Kulubayov gazetecilere verdiği demeçte Arap dünyasının ilk kez Kırgızistan'ı ziyaret ettiğine vurgu yaparak, Kırgızistan ile Katar arasındaki siyasi diyaloğun kalkınma, ekonomi, altyapı, yeşil ekonomik koridoru, turizm ve insani yardım konulara dayandığına işaret etti.

Bilgilere göre, Katar Emiri, Tacikistan, Kazakistan ve diğer Türk ülkelerini de ziyaret ettiği ve bütün Türk cumhuriyetleriyle 13 alanda işbirliği konularında müzakerelerde bulunduğu öğrenildi.

ÇİN’İ UZAKLAŞTIRMAK İSTİYOR
Gözlemciler, Türkiye'nin en yakın müttefiklerinden olan Katar’ın, Türk Devletleri Teşkilatı'nı geliştirmek amacıyla Türkiye ile işbirliği içerisinde Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve diğer Türk Devletleri Teşkilatı üye devletlerini ziyaret ettiğini, bu ziyaretin amacının ise Çin'i Türk Devletleri Teşkilatı ve üye devletlerinden uzaklaştırmak olduğunu, Türkiye ve müttefiklerinin “Türkiye yüzyılı” planlarının bir parçası olarak Türk devletleri teşkilatını güçlendirmek için önemli adımların atılmakta olduğunu yorumladı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 319 kişi okudu!
14/06/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.