Turfan halkından imdat çığlığı

Doğu Türkistan'da Çin virüsü nedeniyle rejim hükümetinin uyguladığı sözde “Salgın önlemleri”, baskıcı kontrolleri ve radikal eylemleri çiftçilerin ve çobanların ekonomisini mahvetti. Çin'in acımasız ve katı kuşatması altında üç aydır evlerine kapatılan Turfan halkı insanlara yardım çağrısında bulundu.

27 Ekim Açık kaynaklardan elde ettiğimiz Doğu Türkistan'ın Turpan bölgesinde kaydedildiği anlaşılan 15 saniyelik bir video görüntüsünde Turfan’ın Sıngım, Mortuk kasabalarındaki çiftçiler, artık tahammül etmeye gücü kalmadığını, halk olarak kışın çok zorlanacağını, ekonomik olarak çöküşte olduğunu haykırarak yardım istiyor.

SINGIM VE MORTUK HALKINI KURTARIN!
Çağrıda, salgının bu dalgası sırasında Turpan halkının zor günler geçirdiğini, eve kapalı olduğundan beklenen hasadı alamadığını, eldekini satacak pazar yerlerinin de kapatıldığını ve satamadığını ifade ederek, "Ey insanlar, lütfen Sıngım halkını, Mortuk halkını kurtarın. Üzümleri satmadık. harcayacak paramız yok!  Isınmak için kömür alacak paramız yok!. Bize yardım edin” diye haykırıyor.

Gözlemciler, Çin rejiminin bütün propagandalarında, gerçekleri gizlemek için halkın ekonomik olarak kalkındığını, sıkıntılarının giderildiğine dair asılsız yalan haberler yaydıklarını, oysa Doğu Türkistan halkının hem tedavisiz hem de yiyeceksiz tam 90 günü geride bıraktığını, bu süreçte yetkililerin halkın yalvarışlarını görmezden gelerek hiçbir çaba sarf etmediğini, farklı yurtlardan gelen yardımlarında halka ulaşmasını yasakladığını, Çin'in asıl amacının virüsü önlemek değil, Planlı ve garazlı bir şekilde sistematik soykırım uyguladığını, temmuzdan beri tamda hasat zamanı Uygur halkını ezmek, süründürmek için evlerine kapattığını, Çin'in buradaki davranışı kesinlikle yıkıcı ve ahlaksızca, İnsanlık dışı, topyekûn imha politikası olduğunu değerlendirdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 480 kişi okudu!
29/10/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.