Turfan’da Güçlü Deprem Yaşandı

En Son bilgilere göre, Turfan’ın Piçan ilçesinde dün öğle saatlerinde 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Doğu Türkistan’da son beş yıldır ilk defa böyle deprem yaşanıyor.

Çin Deprem Gözlemevi resmi web sitesinde yer alan bilgilere göre 24 haziran 2022 yerel saat 12:27 sularında Turfan vilayetine bağlı Piçan ilçesinde deprem meydana geldi. Enlemi 41.71 derece kuzey, boylamı 90.67 derece doğu, Merkez üssünün 25 kilometre derinliğe ulaştığı ifade ediliyor.

Bilgilere göre, merkez üssünün 100 km yakınına kadar yerleşil ahali bulunmuyor. Depremin Piçan İlçesine 135 km, Toksun İlçesine 205 km ve Gulca’ya 264 km uzaklıkta yaşandığı aktarıldı.

SON BEŞYILDIR İLK DEFA BÖYLE SALLANIYOR
Haberlerde depremden sonra yetkililerin bir kurtarma ekibi düzenlediği belirtiliyor. Depremin herhangi bir yerleşim bölgesine etki gösterip göstermediği veya can ve mal kaybı olup olmadığı hakkında henüz hiçbir Çin kaynağında bilgi bulunmuyor.

Çin Deprem Ağı'na göre Son beş yılda, depremin merkez üssünün 200 kilometre yakınında büyüklüğü üçten fazla olan dokuz deprem meydana geldiği ve en son 8 haziranda Hoten’in Guma ilçesinde 5.0 büyüklüğünde deprem yaşandığı ve dün meydana gelen deprem ise en güçlüsü olarak kaydediliyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 188 kişi okudu!
25/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.