Tunus’ta Çin Destekli Diplomasi Akademisi

Tunus ve Çin, Perşembe günü Çin Komünist parti destekli proje olarak gerçekleştirilen Tunus Diplomasi Akademisi'nin devir teslimini çevrimiçi bir törenle kutladı.

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Qian Keming, törende yaptığı konuşmada, Çin virüsü Kovid-19 pandemisinin etkilerine rağmen Çin'in iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin ve uygulamaya yönelik işbirliğinin derinleştirilmesine olumlu katkılarda bulunarak projeyi en yüksek standartlarda ve en hızlı şekilde tamamlamayı başardığını söyledi.

Qian, Çin ve Tunus'un Çin’in "Bir Kuşak ve Bir Yol" ticaret planının ortak inşasında doğal ortaklar olduğunu, Çin'in ilerleme ve ortak kalkınma arayışında Tunus ile el ele vermeye istekli olduğunu ifade etti.

Tunus Dışişleri Bakanı Osman el-Cerendi, Çin İnşaat Mühendisliği İnşaat Şirketi tarafından iki yıldan fazla süren inşaatın ardından 2021 yılının Aralık ayında tamamlanan Tunus Diplomasi Akademisi projesinin, Çin ile Tunus arasındaki yakın ve dostane işbirliğinin açık bir simgesi olduğunu kaydetti.

Cerendi, diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana iki ülke arasında çeşitli alanlardaki işbirliği programları ve kalkınma projelerinin Tunus halkına somut yarar sağladığını söyledi.

Tunuslu üst düzey diplomat, Tunus'un diplomasi akademisini iyi bir şekilde idare edeceğini ve sürdüreceğini, Çin ve diğer dost ülkelerle akademik değişim ve eğitim işbirliği yürüteceğini, BM Şartı'nın amaçlarını ve ilkelerini destekleyeceğini belirtti. Yaklaşık 12.000 metrekarelik alanı kaplayan akademinin, Tunuslu diplomatların yetiştirilmesi için tasarlandığını sözlerine ekledi.

ÇİN TUNUS’TAKİ EKTİKİSİNİ ARTTIRMAK İSTİYOR

Uzmanlara göre Çin Komünist Partisinin Uluslara Çin kültürünü tanıtma ve Çin’in imajını yükseltme, Çin severliği aşılama ve en önemliside Çin propagandası yapma misyonu olan bu ve benzeri yapılar son zamanlarda bir çok ülke tarafından istenmeyen ve kurulması yasaklanan bir yapı olmaya başladı.

Son olarak Avustralya hukümeti devlet güvenliğine tahdit teşkil eden bazı eğitim faktörünün bulunduğu gerekçesiyle, devlet genelindeki Çin hükumeti destekli 13 kuruluşu, sözde eğitim adı altındaki tüm faaliyetlerine son vereceğini açıkladı.

Bu konuda ciddi araştırmalar yapan uzmanlar Çinlileştirme ve Çin dilini yaymayı hedefleyen  Çin destekli kuruluşların Çin tarafından finanse edildiği gibi programları da Çin tarafından belirlendiğini ve aynı zamanda o bölgedeki casusluk merkezleri olarak Çine hizmet ettiğini öne sürüyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 709 kişi okudu!
02/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.