Topyekûn asimilasyonun anlaşması imzalandı

 

Doğu Türkistan’daki “Xinjiang hükümeti” kukla yetkilileri ve Bingtuan, (Xinjiang Üretim ve İnşaat kolordusu, Doğu Türkistan'da devam eden sözde “Xinjiang’ı (Çin) Kültür yoluyla Besleme” Projesi'nin uygulanması konusunda stratejik bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 21 eylül 2022 tarihli habere göre, 19 Eylül'de Doğu Türkistan’daki “Xinjiang hükümeti” kukla yetkilileri ve Bingtuan, (Xinjiang Üretim ve İnşaat kolordusu, Zijing kültür güruhu, Urumçi’de stratejik işbirliği anlaşması imza töreni düzenleyerek Doğu Türkistan'da devam eden sözde “Xinjiang’ı (Çin) Kültür yoluyla Besleme Projesi” adı altındaki sistematik asimilasyon, soykırım uygulamalarını güçlendireceğini duyurdu.

İmza Törenine sözde “Xinjiang hükümeti” parti komitesi sekreter yardımcısı ve Bingtuan siyasi komiseri Li Yifei ve Zijing Kültür Güruhu siyasi komiseri Mao Chaofeng gibi komünistler katıldı.

ÇİNLİLEŞTİRME PROJESİNE TEŞVİK YAPILIYOR
Törende konuşan Çin propaganda dairesi başkanı Zhang Chunlin, merkezi hükümetin Doğu Türkistan’ı Çin kültür yoluyla besleme” politikasını teşvik etmenin öneminden bahsederken, projenin bölgeyi Çinlileştirme planında önemli rol oynamasının beklendiği, buna bağlı olarak sürecin her düzeydeki komünist partiye bağlı örgütlerin işbirliğini güçlendirerek sözde “daha müreffeh Xinjiang” ihya etmeye hizmet etme çağırısı yaptı.

Son birkaç yıldır Komünist yetkililer, İslam'a karşı başlattığı savaş kapsamında Çin Komünistlerinin merkezi ideolojisini kabul etmeyen Uygurları yok etmek için çeşitli isimlerle adlandırılan yeni siyasetleri icat ederek Müslüman halkı mankurtlaştırmaya çalışıyor.

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TAHRİBATI
Bu bağlamda, 2018'den 2022'ye kadar geçen beş yıl içerisinde, Doğu Türkistan'da “İslam'ın Çince sosyalizme uyarlanması” adı altında uygulanan İslam'a karşı radikal devlet terörü sonucu, 16.000'e yakın cami yıkıldı veya tahrip edildi. Numunelik bırakılan camiler dışınd, ibadethaneler ve türbeler atölye, ahır, kümes, bar ve çay evleri içki evi ve hatta tuvalete dönüştürülerek Çinli turistlerin hizmetine sunulmuş durumda. Ayrıca dinle ilgili tüm ritüeller, “yasadışı dini faaliyet” olarak tamamen yasaklanmış ve insanlar İslam'ı inkar etmeye zorlanıyor.

Öte yandan Çin rejimi, Çin eyaletlerinden sözde “Xinjiang’a yönelik hedefli yardım” bahanesiyle Doğu Türkistan'ın Çinlileştirilmesini hızlandırmak için Çinli yerleşimcileri getirerek bölgedeki Çinlilerin sayısını artırmakta. Aynı zamanda sözde “fazla işgücü”, “istihdam” ve yoksullukla mücadele” yalanıyla Uygurları Çin vilayetlerine zorla çalıştırmak üzere sürgüne gönderiyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

 

Bu Haberi 218 kişi okudu!
23/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.