The Simpsons dizisinin “Köle işçilik” ile ilgili bölümü kaldırıldı

Disney, Uygur Türklerinin 'zorla çalıştırılmasına' atıfta bulunan The Simpsons'ın bölümünü dijital platformundan kaldırma kararı aldı.

Dijital yayın platformu Disney+ üzerinden yayımlanan The Simpsons dizisinin Çin'in Doğu Türkistan’daki "zorla çalıştırmalara" atıfta bulunan bölümü, Disney'in Hong Kong'da yayın yapan platformundan kaldırıldı.

The Simpsons dizisinin 34'üncü sezonundaki bölümde, sanal bir Çin Seddi önünde duran karakterlerin "Çin'in harikalarına bakın. Bitcoin madenleri ve çocukların akıllı telefon yaptığı zorla çalışma kampları" ifadelerinin kullanıldığı belirtiliyor.

ULUSLARARASI TOPLUMUN TEPKİSİNE NEDEN OLMUŞTU
Televizyonda Ekim 2022'de yayımlandığı kaydedilen Doğu Türkistan’daki "zorla çalıştırma kamplarına" atıfta bulunulan bölümün platformdan ne zaman kaldırıldığı ise bilinmiyor. Hong Kong'da Ekim 2021'de Çin’in ulusal güvenlik çıkarlarına aykırı olduğu düşünülen filmlerin yasaklanmasını öngören yasa onaylanmıştı.

Daha öncede Milyonlarca Uygur Türkü’nün kendi rızası dışında kamplarda tutulduğu Doğu Türkistan’da “Mulan” filmini çeken Walt Disney'e, filmin sonunda bölgedeki 8 adet Kampı işleten Turpan Kamu Güvenliği ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Propaganda dairesine teşekkür etmesi uluslararası toplumun tepkisine neden olmuştu.

UYGURLAR ÜZERİNDEKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
Çin, son yıllarda Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerini hedef alan sistematik hak ihlallerine ilişkin iddialar nedeniyle uluslararası kamuoyunda eleştirilere hedef oluyor. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, 1 Eylül 2022'de Çin'in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine dair rapor yayımlanmıştı.

Doğu Türkistan’da yaşayan kişilerle yapılan mülakatların da yer aldığı 48 sayfalık raporda, keyfi gözaltına alınmalar, terör ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle ciddi insan hakları ihlalleri, toplama  kamplarında tutulanlara yönelik endişe verici işkence, kötü muamele ve zorunlu kimyasal deneylere tabi tutulmalar gibi uygulamalara ilişkin güvenilir raporlar bulunduğu belirtilmişti.

Çin'in iki farklı sistem kullandığına işaret edilen raporda, bunlardan birinde, mesleki beceri eğitim ve öğretim için etnik guruplardan insanların alıkonulduğu ve akabinde “işe yerleştirme” adı altında köle işçiliğe zorlandığı belirtilmişti.

ZORLA ÇALIŞTIRMA
Öte yandan çok sayıda Uygur Türkü'nün bölgedeki ve Çin illerindeki fabrikalarda zorla çalıştırıldığı iddia edilmiş, Doğu Türkistan’daki bazı işletmeler, "zorla çalıştırma" yoluyla üretim yapıldığı iddialarının hedefi olmuştu. ABD Kongresi, Aralık 2021'de Çin'in Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri ile diğer etnik ve dini gurupların zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD'ye ithalatının yasaklanmasını öngören yasayı kabul etmişti.

Pekin yönetimi sözcüleri ise zorla çalıştırma iddialarını "Çin karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını savunmuştu.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 494 kişi okudu!
10/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.