Tesla, Doğu Türkistan’a Bayi Açtı

Başta Türkiye, ABD ve AB ülkeleri olmak üzere bütün dünyanın tepki gösterdiği Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı sistematik Soykırım ve şiddetli baskı devam ederken, elektrikli otomobil markası Tesla’dan şaşırtıcı bir adım geldi.

Tesla, uzunca bir süredir Çin hükümetinin işgali ve baskısı altında tuttuğu Doğu Türkistan’da yeni bir bayi açtı.

Bir süredir dünya çapında eleştiriler alan Çin, Uygur Türkleri'ne karşı uygulamış olduğu baskı, sistematik soykırım uygulamaları nedeniyle dünya çapında yaptırımlarla karşı karşıya. Fakat tüm bunlar, Piyasaya sürdüğü elektrik motorlu ve otonom sürüş sistemleri ile otomotiv sektörüne yön veren Tesla’nın hırsını engelleyemedi ve Uygur Türklerinin yaşadığı bölgede, Urumçi’de bir yetkili bayi açtı.

Tasla’nın bu tavrı Çin’e karşı olan kesimlerce şiddetle eleştirildi. Ancak ne Tesla’dan ne de Elon Musk’tan henüz herhangi bir açıklama gelmedi.

Bilgilere göre Çin'in sosyal medyası Weibo'da yapılan paylaşımda duyurulan yetkili bayi hakkında, Urumçi’deki ilk Tesla mağazasında satış, satış sonrası destek ve benzeri hizmetler verileceği aktarılırken “Tesla sahiplerine batı Çin’deki seyahatlerinde yardımcı olunması hedeflendi.” ifadelerine yer veriliyor.

Uzmanlara göre Tesla'nın Çin'de çok sayıda bayi ve yetkili servise sahip olduğu, Ancak Urumçi’deki bu bayi, Tesla için büyük önem arz ettiği kaydederken, bu sayede şirket Çin'in en batısına kadar ulaşmış olacak.

Gözlemciler Tesla'nın bu girişiminin Çin hükümetini güzelleme çabası olabileceğini düşündürüyor. Zira geçtiğimiz hafta Çinli otoriterler Elon Musk’ın Space-X uydularının Uzayda çok yer kapladığı gerekçesiyle BM Uzay İstasyonu'na şikayet etmişti.

Tesla'nın Urumçi'de açtığı yetkili bayi, sosyal medyada da gündem oldu. Özellikle de ABD'li kullanıcılar, bu hamlenin doğru olmadığını savunuyor.

Biden yönetiminin bölgede üretilen tüm ürünlerin ABD'ye ithalatını yasaklayan yasasını sunan Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, konuyla ilgili kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Ulussuz şirketler, Çin Komünist Partisi'nin bölgedeki soykırımı ve köle işçiliği örtbas etmesine yardım ediyor" ifadelerini kullanarak tepki gösterdi.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press 

Bu Haberi 292 kişi okudu!
05/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.