Teşkilatlar Birliği İlk Genişletilmiş Yüksek Şurasını Yaptı

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği genişletilmiş Yüksek Şura kurulunun 2023 yılı İlk Şura toplantısı 6 Ocak'ta İstanbul Valiliği Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi.

Kuran-ı Kerim tilaveti vede Türkiye ve Doğu Türkistan milli marşıyla başlayan toplantıda Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği Başkanı sayın Hidayetullah Oğuzhan açılış konuşması yaparak, birliğin kuruluş amacını ve sürecin nasıl devam ettiğini, İlkeleri, vizyonu ve geleceği, şimdiye dek elde edilen başarılar ve karşılaştığı zorluklar hakkında katılımcılara hitabetti.

Akabinde Teşkilatlar Birliğinin kısa tanıtım videosu katılımcıların seyrine sunulurken, Doğu Türkistan Alimler Birliği Başkanı sayın Dr. Ataullah Şahyar, Doğu Türkistan davasında birlik, beraberliğin ve organize bir şekilde hareket etmenin önemini vurguladı.

Şura toplantısına çevrimiçi olarak katılan Teşkilatlar Birlik başkan yardımcısı sayın Nurmuhamed Türkistani, dış ilişkiler konusuyla ilgili çalışmaları rapor ederken, bu yıl atılacak diplomatik adımlara vurgu yaptı.

Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği genel sekreteri sayın Abdurreşit Aminhaci, Birlik tüzüğünü katılımcılara taktim ederek, Teşkilatlar birliği olarak geçen yıl yapılan çalışmalarla ilgili ayrıntılı rapor verdi ve Birliğin teşkili yapısını katılımcılara sundu.

Ardından Teşkilatlar Birliği mali işler sorumlusu sayın Nizamettin Temkini, geçen yılın bütçe harcamaları hakkında rapor verdi.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği genişletilmiş Yüksek Şura toplantısına Türkiye ve Dünyanın çeşitli ülkelerinden Doğu Türkistan toplumunun her kesiminden ve çeşitli sahasından STK Başkanları, Dini Alimler, Akademisyenler, Aksakalılar, Akil ve Kanaat önderleri iştirak etti ve ayrı ayrı söz alarak, Teşkilatlar Birliği bünyesinde yürütülen geçmiş çalışmalardaki eksiklikler ve gelecek planları ile ilgili önerilerde bulundu.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği genişletilmiş Yüksek Şura Toplantısına üyesi olduğu 20’yi aşkın teşkilat mensubu ve kamuoyuna mal olmuş kişiler olmak üzere doğrudan veya çevrimiçi olarak 100'e yakın katılımcı iştirak etti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1450 kişi okudu!
07/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.