Telefonlarda casus yazılım kaynıyor

Çinli dev akıllı telefon üreticilerinin kendi ülkelerinde satışa sundukları telefonlarda global versiyonlara göre 3-4 kat daha fazla ön yüklü uygulama var ve kullanıcı verilerini adeta yağmalıyor.

Gerek Batılı ülkelerin ön yüklü uygulamalar konusunda düzenlemeleri ve gerekse Çinli akıllı telefon üreticilerine olan bakış açısı nedeniyle Huawei, Xiaomi, Oppo, OnePlus gibi markaların global versiyonları yazılım kalabalığından kaçınmaya çalışıyor. Bununla birlikte Çin’de durum tam tersi.

VERİLER ADETA YAĞMALANIYOR
İrlandalı araştırmacıların hazırladığı rapora göre Huawei, Xiaomi, Oppo, OnePlus gibi Çinli markalar kendi ülkelerinde alabildiğine reklam ve casus yazılım barındırıyor. Yüzde 70 oranında Android işletim sisteminin kullanıldığı Çin’de bu yazılımlar da izinsiz bir şekilde kullanıcı verilerini işliyor.

Telefonlarda sayısı çok fazla olan bu ön yüklü yazılımların telefonları IMEI numarası ve MAC adresi, GPS koordinatları, uygulama kullanım alışkanlıkları, telefon numarası, uygulama performansı, SMS geçmişi gibi kritik verileri üçüncü taraflara izinsiz bir şekilde gönderdiği belirtiliyor.

HALK DİJİTAL KONTROL ALTINDA
Raporda kişi tanımlama verisinin Yüz, Ses ve Parmak tanıma özellikleriyle ilişkili olarak üretici firma, operatör ve Baidu Arama motoru gibi Çin komünist Parti (ÇKP) güdümündeki hizmet sağlayıcılara gönderebileceği yer alıyor.

Zaten vatandaşları üzerinde büyük bir dijital kontrolü olan Çin’de, rejim destekli bu tür üreticilerin at koşturmasına haliyle pek ses çıkartılamıyor. Zira bu firmalar, vatandaşların takip edilmesi konusunda rejime katkı sağlıyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 252 kişi okudu!
13/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.