Tayvan, Havadan ve Denizden Kuşatıldı

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşamdan bugün sabah saatlerine kadar Ada çevresinde Çin'e ait 26 askeri hava aracı ve 4 savaş gemisinin tespit edildiğini bildirdi.

Bakanlığın açıklamasında, 26 hava aracından 15'inin, Tayvan Boğazı'nda tarafların etki alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz hattını geçtiği ve Tayvan'ın "Hava Savunma Tanımlama Bölgesi" (ADIZ) ilan ettiği sahada uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, 4 "J-10", 6 "J-16" savaş uçağı, "Y-8 ASW" tipi deniz devriye uçağı, "CH-4" tipi silahlı, "BKZ-005" ve "BKZ-007" tipi silahsız askeri dronlar ile "Z-9" tipi askeri helikopterin Tayvan Boğazı'ndaki itibari "orta çizgiyi" geçtiği ve ADIZ'ın güney bölümüne uçtuğu bilgisi paylaşıldı.

Ada çevresinde tespit edilen 26 hava aracı ve 4 geminin elektronik takip vasıtaları, devriye uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği kaydedildi.

KUŞATMAYI DÜZENLİ HALE GETİRDİ
Bakanlık, 1 Mart'ta 25 askeri hava aracı ve 3 savaş gemisinin, 2 Mart'ta ise 25 askeri hava aracı ve 3 savaş gemisinin, 4 Mart'ta ise 24 askeri hava aracı ve 4 savaş gemisinin, 15 Mart’ta da Ada çevresinde 28 askeri hava aracı ve 4 savaş gemisinin görüldüğü bildirilmişti.

Çin, ABD'nin önceki Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Ağustos 2022'deki ziyaretinden bu yana, Tayvan çevresindeki uçak ve gemi devriyelerini artırarak kuşatmayı hızlandırmış, Tayvan Boğazı'nı ayıran itibari "orta çizgi"yi geçtiği uçuşları düzenli hale getirmişti.

Ada'yı topraklarının parçası olarak gören Pekin, "tek Çin ilkesi"ni vurgulayarak Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler'de (BM) ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesini şart koşuyor.

İHLALLER SADECE TAYVAN’LA SINIRLI DEĞİL
Ayrıca Çin’in bu zorba sınır ihlalleri Tayvan Boğazıyla sınırlı değil. Bu sabah Çin'e ait sahil güvenlik gemilerinin Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı Senkaku Adaları'nın etrafında Japonya kara sularına girdiği bildirildi.

Japon Devlet Televizyonu NHK'ye göre Okinawa eyaletinin Naha ilçesindeki 11. Bölge Sahil Güvenlik Karargahı, Çin'e ait 2 sahil güvenlik gemisinin Japon ulusal kara sularını ihlal ettiğini bildirdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 315 kişi okudu!
18/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.