Tayland’ta Uygurlara ırki ayrımcılık

Çin rejimi, sistematik soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’da yaşamın her alanında bölge halkına yönelik ayrımcı politikalar izliyor. Kendi topraklarında yerleşimci Çinlilerden daha aşağı statüde muamelelere uğrayan mazlum halk, yurt dışında da aynı ayrımcılığa maruz bırakılıyor.

Açık kaynaklardan elde edilen bilgilere göre 9 Ocak'ta Tayland Dışişleri Bakanlığı'nın e-vize başvuru formu, Çin vatandaşlarının vize başvurularındaki ayrımcı prosedürlerin detaylarını da ortaya çıkararak Çin pasaportu taşıyan Uygurların sadece Doğu Türkistan'da değil, yurt dışında da ayrımcılığa uğradığını gözler önüne seriyor.

“UYGUR MUSUNUZ?”
Bilgilere göre Tayland e-vize başvuru çizelgesinde “Uygur musunuz?” şeklinde ilginç bir soru soruluyor. Buna yanıt veren ve e-vize başvurusunda bulunan kişi ile ilgili tüm veriler Çin güvenlik departmanına iletileceği biliniyor.

Gözlemciler öncelikle Tayland'ın Çin'deki bu kadar çok etnik grup arasından sadece Uygurları vize sürecinde sorgulamasının ırki ayrımcılık olduğunu, bu ayrımcılığın Çin'in talebi üzerine açıkça uygulandığını kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 843 kişi okudu!
12/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.