Tayland cezaevinde hayatını kaybetti

2014 yılında Çin zulmünden kaçarak Taylan üzerinden üçüncü güvenli ülkeye ulaşmak üzere hicret eden Çok sayıda Uygur Türkü, Çin’in talebi üzerine Taylandlı yetkililer tarafından alıkonulmuştu.

Temmuz 2015'te Tayland hükümeti çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 173 Uygur'u Türkiye’ye vermişti. Fakat bir hafta sonra 109 Uygur’u Çin'e ölüme göndermişti. O günden beri Doğu Türkistan Diasporası ve uluslararası insan hakları örgütleri, bu trajedinin tekrar etmesinden ciddi endişe ettiklerini ifade ederek, durumun açıklığa kavuşturulması ve Uygur Türklerinin güvenliği için çaba sarf ediyor.

Tayland'da 2014 yılından bu yana haksız yere hapishanede tutuklu bulunan Abdullah Abdulaziz isimli Uygur Türkünün 12 Şubat 2023 tutulduğu hapishanede hayatını kaybettiği öğrenildi.

50'den fazla Uygur Türkünün Tayland hapishanesinde tutuklu bulunduğu biliniyor ve şehit düşen merhum Abdullah Abdulaziz’in dokuz çocuğu ve eşi Türkiye’nin kayseri ilinde yaşıyor.

“İŞKENCEYLE ŞEHİR EDİLMİŞ OLABİLİR”
2015'te Tayland hapishanesinde merhum Abdullah Abdülaziz ile altı ay aynı hücrede kalan ve 2017'de Tayland hapishanesinden firar ederek Türkiye’ye gelmeyi başaran bir Uygur Türkünün aktardığına göre, Merhum Abdulaziz’in sağlığının iyi olduğunu ve firar edenler arasında merhumunda olduğunu ancak 2019 yılında yakalanarak tekrar hapse atıldığını, muhtemelen işkence sonucu şehit edildiğini ileri sürdü.

Şehidin durumuna aşina olan diğer eski mahkumlara göre, Tayland hapishanelerinde Uygurlara verilen yiyecekler yetersiz olduğundan çoğu sağlık problemi yaşadığını, ayrıca cezaevi polisi geçtiğimiz günlerde Abdullah Abdulaziz'i bilinmeyen bir nedenle darp ettiğini ve ölümüne cezaevi polisinin verdiği fiziksel işkencenin neden olmuş olabileceğini iddia etti.

Abdullah Abdulaziz'in cenaze namazı 12 şubat öğleden sonra Bangkok'taki Haroon Camii'nde yerel Müslümanlar tarafından kılındığı aktarıldı.

56 KADAR UYGUR ALIKONULUYOR
Bilgilere göre Tayland’ın çeşitli bölgelerinde bulunan hapishanelere dağıtılmış 52 ila 56 arası Uygur Türkü bulunuyor. Bu Uygurların uzun süre keyfi olarak gözaltında tutulmasının başlıca sebebi Çin rejiminin Tayland makamlarına baskı uygulaması ve ısrarcı talepleri olarak görülüyor.

Temmuz 2022 yılında Tayland'ın farklı yerlerinde alıkonulan Uygur Türklerinin aniden başkent Bangkok'taki bir gözaltı merkezine nakledilmesi haberi Doğu Türkistan diasporasında Uygurların Çin'e geri gönderilebileceği endişelerini arttırmıştı.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 218 kişi okudu!
16/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.