Taşkurgan Havalimanı hizmete başladı

Doğu Türkistan'daki hava ve kara trafiğini geliştirmek isteyen rejim yönetimi, Taşkurgan İlçesine bağlı Pamir Tepeleri'nde inşa ettikleri havalimanı inşaatını tamamlayarak Çinlilerin Doğu Türkistan'a taşınması sürecini hızlandırmıştı.

Çin propaganda ajansı Xinhua'ya göre China Southern Airlines, 23 Aralık'ta Urumçi-Tashkurgan dairesel rotasını resmi olarak trafiğe açtığı bildirildi.

Çin'in Taşkurgan Havalimanı inşaatının temelleri 26 Nisan 2020'de atılmıştı. Mayıs 2021’de Doğu Türkistan’daki ilk yüksek plato havaalanı olan Taşkurgan Huncerap Havaalanı’nda bir Airbus A319-115 yolcu uçağının piste inişiyle test uçuşu başlamıştı.

ÇİN’İN EN ÖNEMLİ HAVALİMANI İNŞAAT PROJESİ
Ayda 160.000 yolcu, 400 ton kargo ve posta, 1.900 uçuşa hizmet verecek şekilde tasarlanan Taşkurgan Havalimanı projesi, Çin Sivil Havacılık kurumunun Çin komünist Partisi “13. Beş Yıllık Plan” dönemindeki en önemli havalimanı inşaat projelerinden biri sayılıyor. Bu bağlamda Çin rejimi, Doğu Türkistan’daki ulaşım ve taşımacılık sektörüne yapılan yatırımlardan sadece biri olarak Taşkorgan’a 1.63 milyar yuan yatırımla 230.4 hektarlık bir alanı kaplayan havalimanı inşa etti.

Uzmanlar, Kaşgar iline bağlı Tashqorgan İlçesinin Tacikistan, Afganistan ve Pakistan ile sınır komşusu olduğunu ve coğrafi konumunun çok önemli olduğunu öte yandan da yerleşimci Çinlileri bu hava yolu ile Doğu Türkistan'a nakletmeyi ve oradaki kaynakları daha geniş ölçekte Çine taşımayı değerlendirdiğinin altını çizdi.

HER ŞEY BÖLGEYİ ÇİNLİLEŞTİRME ODAKLI
Çin işgal rejimi, Doğu Türkistan'ın Çinlileştirilmesi için keyfi tutuklamayla bir yandan Doğu Türkistanlıları toplama kamplarına ve hapishanelere hapsederek, gençleri Çin illerine ve diğer bölgelere zorla çalıştırmak üzerek sürgün ederek Uygurların sayısını azaltıyor. Öte yandan Çinli yerleşimcilerin bölgeye yerleşimini hızlandıran Çin, aynı zamanda sözde "Bir Kuşak Bir Yol" planında Orta Doğu ve Avrupaya açılan stratejik öneme sahip Doğu Türkistan’da çok sayıda hava yolu, demir yolu ve karayolu inşa ederek çeşitli kaynakları kaçırmak içinde kullanıyor.

Gözlemciler, Çin rejiminin son zamanlarda Doğu Türkistan'ın hava, demiryolu ve karayolu taşımacılığını hızla genişleterek ve Doğu Türkistan kaynaklarını taşımak için ulaşımını kolaylaştırarak Çinli yerleşimcileri Doğu Türkistan'a yerleşmeye teşvik etmek için kullandığını, aynı zamanda Kaşgar vilayetindeki Taşkurgan sınır bölgesinin Çin’in, "Bir Kuşak, Bir Yol" planı için coğrafik öneme sahip olduğunu söyledi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 227 kişi okudu!
23/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.