TAŞKURGAN HAVALİMANI BİTTİ

Doğu Türkistan’daki Taşkurgan Havalimanı uçuş alanının inşaatı yakın zamanda tamamlanmış olup, trafiğin yıl sonunda başlaması planlanıyor.

Çin’in propaganda yayını Tanrıdağ sitesinin verdiği haberine göre, Taşkurgan havalimanı ana binasının inşaatı, Taşkurgan havaalanı ana kule, ek tesislerin tamamlandığı ve şu anda dekorasyon, ekipman yerleştirme gibi işlemlerin ortak testler ve daha fazlasını içeren öğeler üzerinde incelenip teslim alınmasının beklendiği bildirildi.

Taşkurgan Havalimanı, Taşkurgan Tacik Bölgesi'nin 13 km güneyinde, deniz seviyesinden 3252 metre yükseklikte ve Kaşgar'a yaklaşık 300 km uzaklıkta bulunuyor. Yaklaşık 14 kilometrekarelik bir alanı kaplayan havalimana 1,63 milyar yuan yatırım yapıldığı biliniyor.

Taşkurgan havalimanı Çinin sözde Xinjiang’ın 13. Beş Yıllık Planındaki önemli bir havalimanı projesi olarak biliniyor. Yıllık yolcu kapasitesi 160.000, kargo kapasitesi 400 ton olan havalimanı, yılda 1.900 uçuş ve iniş ihtiyacını karşılayabileceği tahmin ediliyor.

Bilgilere göre Turistler genellikle Kaşgar'dan Taşkurgan’a otobüse binip beş saatte gidebiliyor, havalimanı tamamlandığında Taşkurgan'dan Kaşgar, Yarkent, Urumçi, Gulca ve Aksu'ya uçak seferlerinin başlayacağı bildiriliyor.

Gözlemciler, Çin rejiminin son zamanlarda Doğu Türkistan'ın hava, demiryolu ve karayolu taşımacılığını hızla genişleterek ve Doğu Türkistan kaynaklarını taşımak için ulaşımını kolaylaştırarak Çinli göçmenleri Doğu Türkistan'a yerleşmeye teşvik etmek için kullandığını, aynı zamanda Kaşgar vilayetindeki Taşkurgan ilinin Tacikistan, Afganistan ve Pakistan ile sınır komşusu olduğunu ve Çin’in, "Bir Kuşak, Bir Yol" planı için coğrafik öneme sahip ve bölgede havalimanı inşaatını tamamlama telaşına girdiğini ileri sürdü.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:istiqlalhaber
Bu Haberi 78 kişi okudu!
13/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.