Tanrıdağ’larından Çin’e 11,775 km tünel açıldı

Doğu Türkistan’daki Barkol-Kumul otoyolu(G575. Hattı) ile Çin eyaletlerini birbirine bağlayan önemli bir merkez olarak Doğu Tanrıdağ bölgesine kadar genişletmek için çalışmaların sonuna yaklaştığı öğrenildi.

Tanrıdağ ağının 9 Eylül tarihli haberine göre Çinin Barkol-Kumul Otoyolu (G575 hattı) projesinin Doğu Tanrıdağ Tüneli'ni bağlamak üzere olduğu, Bu yolun Doğu Türkistan ile Çin eyaletlerini bir birine bağlamada önemli bir güzergah olacağı ifade ediliyor.

Bilgilere göre Barkol-Kumul otoyolu (G575 hattı) projesinde geçen Bölgedeki önemli kontrol noktalarından biri olan Doğu Tanrıdağ’ıÖzel Uzun Tüneli’n sağ ve sol yakasının bir birine bağlanması bu yılın sonuna kadar tamamlanacağı ve Aralık ayında tüm hattın trafiğe başlayacağı aktarıldı.

Habere göre Kumul’da Barkol-Kumul karayolu projesi üzerinde yer alan (G575 hattı), "İpek Yolu Otoyolu" ve sözde "Ulusal Karayolu Şebekesi Planı’nın önemli bir kısmıdır. Bu G575 hattı, Doğu Türkistan'ın "Beş Dikey geçiş, Yedi Dikey Geçişli" Otoyolu ağının düzenlediği Doğu Türkistan Kumul-Çark limanı karayolunun önemli bir parçasıdır. Toplam uzunluğu 76,5 km olan projenin, Çift yönlü Dört şeritli yollarla 1. Seviye yol standardına uygun olarak yapılması planlanıyor.

ÇİN’E YAKINLAŞMAK İÇİN TANRIDAĞI DELDİ

Bilgilere göre Doğu Tanrıdağ Özel Uzun Tüneli'nin sağ ve sol olarak Doğu Tanrıdağ’larındakibir tünelden geçeceği ifade ediliyor.Tünelin toplam uzunluğu 11,775 km olup, Doğu Türkistan'da yol yapım tarihinin en uzun tünellerinden biri olarak hesaplanıyor.

Çin medyasındabu Projenin Ağustos 2016'da başladığı ve beş yılı aşkın süredir devam ettiği, Doğu Tanrıdağ(G575 Hattı) tüneli projesinde çalışmaların böylece sona yaklaştığını ve tünelin ana gövdesi bağlandığında tüm hattın yıl sonuna kadar faaliyete geçmesi beklendiği öne sürülüyor.

Ayrıca G575 hattı, üç ana otoyolu, LianYungang-Korgas Otoyolu(G30), Pekin-Doğu Türkistan Ana Otoyolu(G7) ve Şanghay-Korgas(G312 Hattı)'nı birbirine bağlayacak ve bu Doğu Türkistan'ın güney-kuzey yönünde önemli bir ulaşım merkezi haline getirmeyi planladığını ileri sürülüyor.

Çin, son yıllarda "Bir Kuşak Bir Yol" planının önemli bir merkezi olan Doğu Türkistan'da Kara yolu inşaatını güçlendirerek çok sayıda Çinliyi Doğu Türkistan'a yerleştirmek için teşvik çalışmalarını güçlendirmişti ve bölgenin zengin kaynaklarını Çin'e transfer ederekişgali altındaki Doğu Türkistan’da sömürgeci konumunu sağlamlaştırıyor.


Zehra ÖZUYGUR- Türkistan Press
Kaynak: Tanrıdağ Ağı
Bu Haberi 155 kişi okudu!
11/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.