Tanınan Uygur Spiker 13 yıldır hapiste

Çin komünist Parti kontrolündeki Merkezi Halk Radyo İstasyonunda çalışan Uygur Masası spikeri ve muhabiri Memetcan Abdullah suçsuz yere 13 yıldır Çin hapishanesinde tutuluyor.

Kırım Haber Ajansında (QHA) yer alan bilgilere göre Çin hükümeti, kendisine bağlı Merkezi Halk Radyo İstasyonunda çalıştırdığı Çin Ulusal Radyosu Uygur Departmanın tanınan spikeri ve muhabiri Uygur Türkü Memetcan Abdullah hakkında 2010 yılında tutuklama kararı almıştı.

Abdullah, 5 Temmuz Urumçi Katliamında Uygur Türkleri ve bölgede bulunan yabancı basınla röportaj yaptığı için Urumçi 'de Çin polisleri tarafından tutuklanmıştı.

DEVLET MEMURU ABDULLAH'TAN HALA HABER YOK
1 Nisan 2010'a gelindiğinde ise Urumçi Mahkemesi, Abdullah'ı sözde "bölücülük, devlet sırlarını sızdırma ve yasa dışı gösteriler düzenleme" suçlamaları ile ağır şekilde müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.

Onu tanıyan Uygur Türkleri ise "Çok sakin ve sessiz ama bir o kadar iyi yürekli arkadaştı" diyerek; Çin hükumetinin suçsuz yere hapsettiği Memetcan Abdullah'tan hala hiçbir haber alınamadığını bildirdi. Ayrıca bu tür cezalar Çin felsefesindeki "kendinden olamayan tehdittir" anlaşığını gözler önüne seriyor.

UYGURLARA UZUN HAPİS CESZASI
Çin Rejiminin 2017’de başlattığı büyük ölçekli keyfi tutuklama sırasında Uygur seçkinlerinin, yazarların, sanatçıların, araştırmacılar başta olmak üzere halk arasında büyüyen diğerlerin tutuklandığı biliniyor. Zalim Çin, o sırada tutukladığı Uygur elitleri çeşitli bahanelerle hapse attı ve hatta idam cezasına çarptırmıştı.

Öte yandan Çin verilerine göre, Pekin'in bölgedeki Müslüman Uygurlara yönelik baskılarını filen arttırdığı 2014'ten bu yana Doğu Türkistan'daki uzun hapis cezalarına çarptırılan kişi sayısında ciddi bir artış olduğu görülüyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 303 kişi okudu!
21/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.