Taliban, hükümetin yapısını değiştireceğini açıkladı

Taliban geçtiğimiz günlerde Afgan İslam Emirliği'nin geçici hükümetinin yapısını değiştirme planlarını açıkladı.

Al-Jazeeranın haberine göre Taliban sözcü yardımcısı Bilal Karimi'nin 5 Kasım'da "Afganistan İslam Emirliği hükümetin yapısını değiştirmeyi planladığını ve Hükümet yapılanmasına profesyonel görevliler atamak için çalıştığını, İslam Emirliğinin toplumun farklı yönlerini temsil eden uzmanları ve yetenekleri hükümete ekleme ve işe alma sürecinde" olduğunu söylediği bildirildi.

Afganistan İslam Emirliği'nin kuruluşunun üzerinden iki aydan fazla zaman geçmesine rağmen, uluslararası toplumda hiçbir ülke Afgan hükümetini tanımadı. Uluslararası toplum ve bölgedeki ülkeler, Taliban hükümetini Afgan toplumunun her seviyesini temsil eden ve insan haklarını destekleyen kapsayıcı bir hükümet için çalışmaya çağırdı.Taliban'ın Ağustos ayı sonlarında ABD birliklerinin geri çekilmesiyle aşamalı olarak tüm Afgan topraklarının kontrolünü ele geçirmişti. Taliban Afganistan'ın kontrolünü ele geçirdikten sonra birçok ülke, Taliban rejiminin bu diplomatların güvenliğini sağlayabileceğinden şüphe duydukları için diplomatları ve sivilleri güvenli bölgeye transfer etmişti.

Taliban hükümeti, ABD ordusundan ve Afgan hükümet güçlerinden gelişmiş silahlar ele geçirdi ve 2003'ten 2016'ya kadar ABD, kendisiyle savaş halinde olan Afgan ordusuna büyük miktarda askeri teçhizat sağladı.

ABD'li yetkililer, 358.530 tüfek, 64.000'den fazla saldırı tüfeği, 25.000'den fazla el bombası fırlatıcı ve 22.000'den fazla askeri araç içerdiğini söylüyor.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan press
Kaynak:istiqlalahaber
Bu Haberi 221 kişi okudu!
08/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.