Taklamakan’ı Kuşatan Demiryoluna Otoyol Bağlandı

Dünyanın en büyük ikinci mobil çölü olan Doğu Türkistan'daki Taklamakan Çölü'nden geçen ve yakın zamanda Çölü kuşatan demir yoluna bağlanan Lopnur-Çerçen Otoyolu'nun 16 Haziran'da hizmete açıldığı öğrenildi.

Bilgilere göre Taklamakan Çölü'nden geçen Oto yolun toplam uzunluğu 334 km olup, yolun G315 hattı G0612 aks mesafesine bağlanacağı, Böylece Çerçen’den Korla'ya ulaşımda altı saat daha tasarruf edildiği iddia ediliyor.

DOĞU TÜRKİSTAN’I ÇİN İLLERİNE BAĞLIYOR

Karayolu kuzeyde Lopnur İlçesinden başlayıp Ogan Nehri, Tarım Nehri, Toğraklık, Lopnur Köyü, Çerçen Nehri'ni geçerek güneyde Çerçen İlçesine bağlı Tatirang köyüne ulaşıyor.

Taklamakan Çölünü kuşatan demir yoluyla doğrudan bağlanan hattın Hotan’ın Lop, Chira, Kiriye, Niye ve diğer yerlerden geçerek Qinghai- Golmud ve Gansu Eyaleti olmak üzere Çin’in Lanzhou eyaletine kadar ulaşıyor.

Gözlemcilere göre, 2014 yılından itibaren Doğu Türkistan halkının sistematik bir şekilde Toplama kampına veya hapishaneye alındığını, boşalan yerlere ise Çinlilerin getirildiğini, Çin rejiminin son yıllarda Doğu Türkistan'ı tamamen Çinlileştirmek için Doğu Türkistan’da hava yolu, Demiryolu ve oto yollarana büyük yatırımlar yaparak birbirine bağladığını, Her şey yerleşimci Çinlilerin yaşam koşulunu iyileştirmeyi amaçladığını belirterek, tüm ulaşım Projelerinin talan edilen doğal kaynalıkların Çin illerine kaçırılması içinde önemli olduğunun altını çizdi.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 147 kişi okudu!
20/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.