Tacikistan’daki depremden Kaşgar etkilendi

Çin Deprem gözlem evi internet sitesine göre, 23 şubat yerel saat 06.37 sularında merkez üssü Tacikistan'ın Murghab şehri olan ve enlemi 38.18 derece kuzey, boylamı 74.20 derece doğu, 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

Çin kaynaklı sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan bilgi ve görüntü kayıtlarında, Tacikistan ve Doğu Türkistan sınırına 85 km uzaklıktaki bölgede yaşanan depremden Kaşgar Aksu ve Atuş şehirlerinde de etkilendiği, özelliklede Kaşgar sakinlerinin korku dolu anlar yaşadığı, evlerinde avizelerin sallandığı eşyaların yerlere savrulduğu gösteriliyor. Ancak Çinli makamlar her zamanki gibi Kaşgar'da hissedilen depremle ilgili yaralı veya can kaybının olup olmadığı konusunda hiçbir bilgi paylaşmadı.

DEPREMLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPILMIYOR
Geçtiğimiz hafta da Aksu’nun Şayar kentinde 6.1 büyüklüğünde deprem yaşanmış, Aksu Şehri başta olmak üzere, yine Kaşgar'ın Maralbişi ilçesi, Urumçi ve Aral ilçe sakinleri depremin şiddetini hissederken, yerel makamlar, gerçekleşen depremin son beş yılda bölgeyi sarsan en güçlü deprem olduğunu söylemekle yetinmişti. Ancak Çin rejimi sarsıntının büyük olmasına rağmen depremle ilgili her hangi bir bilgi paylaşımında bulunmadı.

ÇEŞİTLİ DENEYLERİNDEN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR
Gözlemciler son dönemlerde art arda görülen depremlerin şüphe uyandırıcı olduğunu, çünkü Doğu Türkistan’ın bir deprem bölgesi olmadığını, bu denli sıkı iklim olaylarının Çin rejiminin bölgede gerçekleştirdiği çeşitli deneylerinden kaynaklanıyor olabileceğini kaydetti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 551 kişi okudu!
23/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.