Suudi’deki Dört Uygur’un Çin’e iadesi durduruldu

Dünyanın dört bir yanındaki Doğu Türkistan STK’ları başta, uluslararası insan hakları kuruluşlarının güçlü itirazları neticesinde Suudi yetkililerin, gözaltında tuttuğu biri reşit olmayan biride kadın, diğer ikisi erkek olan dört Uygur'un Çin'e sınır dışı edilmesi kararını geçici olarak askıya aldığı bildirildi.

Politika Network’ta yer alan habere göre, Suudi Arabistan'da 13 yaşında bir kız çocuğu da dahil olmak üzere gözaltındaki dört Uygur'un Çin’e sınır dışı edilmesi 13 Nisan Guangzhou uçağıyla gerçekleştirilmesi planlanıyordu, ancak uluslararası toplumun baskısı sonucu Uygurları Çin’e iade etme işleminin geçici olarak durdurulduğu bildirildi.

SORUN KÖKTEN ÇÖZÜLMESİ GEREK

Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda dört Uygur'un Çin'e iade işleminin uygulanmayacağı, ancak tehlikenin hala devam ettiğini ve çeşitli hükümetlerin Suudi Arabistan ile diplomatik temasları kullanarak Uygurların Çin’e sınır dışı edilmesini tamamen iptal etmesi gerektiği yer alıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, 14 Nisan'da düzenlediği basın toplantısında, Radio France Internationale muhabiri tarafından “Uluslararası toplumda Suudi Arabistan'daki Uygurların Çin'e iade edilmesinden duyulan endişe” hakkında soru soruldu. Çinli sözcü böyle bir olaydan kendisinin hiç haberdar olmadığını belirterek yanıt vermekten kaçındı.

Suudi polisi, Çin virüsü nedeniyle Türkiye'ye dönemeyen Hamdullah Wali ve Nurmuhammed Rozi'yi 20 Kasım 2020'de kaldıkları evlerinden tutuklamıştı. Daha sonra Nur Muhammed Rozi'nin eski eşi Buhelçem Abdullah, 30 Mart 2022’de 13 yaşındaki kızı ile Mekke’de gözaltına alınmıştı. Hepsinin Mekkeden Riyad’taki geri gönderme merkezine aktarıldığı ve Çin’e iadesi için bekletildiği haberi tüm dünyadaki Uygurları ayağa kaldırdı.

 

Muhammed Ali Atayurt- Türkistan Press

Bu Haberi 840 kişi okudu!
18/04/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.