Suudi Arabistan’da 4 Uygur tutuklu

Uluslararası Af Örgütü 4 Nisan'da resmi internet sitesinden yayımladığı bildiride Suudi yetkililere 13 yaşındaki bir Uygur kızı da dahil olmak üzere tutuklu bulunan dört Uygur Müslüman’ı derhal serbest bırakmaları ve Çin'e iade etmemeleri, aksi taktirde hapis ve işkenceyle hatta idamla karşı karşıya kalabilecekleri çağrısında bulundu.

Bildiriye göre, Buhalçem Abdullah adlı Uygur kadının 13 yaşındaki kızı ile 30 Mart'ta Mekke yakınlarında Suudi polisi tarafından gözaltına alındığı ifade edilirken, Buhalçem Abdullah’ın 2020'den beri sebepsiz yere Suudi hapishanelerinde tutulan Nur Muhammed Rozi'nin eski eşi olduğu belirtiliyor.

ULUSLARARASI HUKUKA CİDDİ AYKIRI

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika Genel Direktörü Lynn Maalouf: 13 yaşında bir kız çocuğun da aralarında bulunduğu dört Uygur Türkünün, büyük çaplı Keyfi tutuklama, Devlet terörü, baskı ve sistematik soykırım uygulayan otoriter Çin rejimine iade edilmesi Uluslararası hukuka ciddi aykırı olduğunu dile getirdi.

Ayrıca bu dört Uygur'u kurtarma fırsatının kaybolmak üzere olduğunu ifade eden Maalouf,  suudi Arabistan’la diplomatik ilişkileri olan ülkeler ve hükümetlerin acilen harekete geçmeleri gerektiğini ve Riyad idaresini sınır dışı etme eylemlerini durdurmaya ikna etmesi gerektiğini vurgularken, Suudi Arabistan'ın stratejik müttefiklerinden olan ABD ve Birleşik Krallık'ın Suudi Arabistan’ın insan hakları ve hukukunu göz ardı etmesine seyirci kalmaması gerektiğini belirtti.

Bilindiği üzere Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Sözleşme'nin bir üyesi olan Suudi Arabistan, işkence veya diğer zalimane, aşağılayıcı muamele riskinin bulunduğu Çin’e kimseyi geri göndermemekle yükümlüdür.

 “ÇİN'E İADE EDİLMEKTENSE BURADA ÖLÜRÜM DAHA İYİ”

Bilgilere göre Buhalçem Abdullah, eski kocası Nurmuhammed Rozi ile telefonla irtibat halinde olduğu, en son 20 Mart'ta Rozi ile iletişime geçtiği ve o sırada Nur Muhammed Rozi, kendisi ve Hamdullah Veli'nin Suudi yetkililer tarafından Çin'e iade edilmekten ise Suudi hapishanelerinde çürümeyi tercih edeceğini söylediği ifade ediliyor. 

Hamdullah Veli, 3 Şubat 2020'de Hac ibadetini yerine getirmek için Suudi Arabistan'a gidiyor. Ancak Çin virüsü önlemleri kapsamında kapanan Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye dönemiyor. Suudi polisi, 20 Kasım 2020'de Hamdullah Veli ve Nurmuhammed Rozi'yi kaldığı evlerinden tutukluyor. İkisinin de Türkiye'de uzun süreli ikametleri olmasına rağmen, halen Suudi hükümeti tarafından yasa dışı bir şekilde tutuluyor.

 

Muehammed Ali Atayurt- Türkistan Press

Bu Haberi 1193 kişi okudu!
06/04/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.