Suudi Arabistan'daki Uygurlar tehlikede. Zaman daralıyor…

Birkaç gün önce Suudi makamları tarafından sebepsiz yere gözaltına alınan Buhalçem Abdullah, 9 Nisan akşamı sosyal medya platformlarında kendisi ve 13 yaşındaki kızı için tehlikede olduğunu ifade eden bir video kaydı yayınlayarak uluslararası toplumdan yardım istedi.

Görüntülerde Buhalçem hanım polis aracında olduğunu, kendisinin ve 13 yaşındaki kızı Babure  Mirahmet’in Suudi polisi tarafından Mekke’den başkent Riyad'a götürülmekte olduğunu, polislerin kendilerini Çin'e iade edeceklerini söyleyerek uluslararası toplumu yardıma çağırıyor.

UYGURLARIN GÜVENLİK MESELESİ DÜNYA GÜNDEMİNDE

Buhalçem hanım, Suudi yetkililer tarafından alıkonulan ve Çin'e sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya olan Nurmuhammed Rozi'nin eski eşi olup, 30 Mart'ta Mekke sokaklarında kızıyla beraber yürürken Suudi polisi tarafından tutuklanarak geri gönderme merkezine atıldığı biliniyor.

Suudi Arabistan'daki Uygurların güvenlik meselesi, dünya toplumunda ciddi gündem oluştururken uluslararası insan hakları kuruluşları, farklı ülkelerdeki Doğu Türkistanlı kuruluşlar ve aktivistler sosyal medya aracılığıyla dünya toplumunu harekete geçmeye çağırdı.

“BÜTÜN DİPLOMATİK İLİŞKİLERİ KULLANMALIYIZ”

Özellikle Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği, Suudi hükümetinin bahse konu kararının engellenmesi için çeşitli kuruluşları kendi ülkelerindeki devlet kurumlarıyla iletişime geçmeye çağıran bir basın açıklaması yayımladı.

Açıklamada, STK’lar Birliğinin şu anda dört Uygur'un kurtarılması için Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Büyükelçiliği, Uluslararası Mülteciler Derneği ve diğer devlet kurumlarıyla temas halinde olduğunu belirtilirken, İslam İşbirliği Teşkilatının Cidde’deki İnsan Hakları komitesine mektup göndererek acil önlem alma çağrısında bulunduğu ifade ediliyor.

AF ÖRGÜTÜ’NDEN SUUDİ ARABİSTAN’A ÇAĞRI

 

Ayrıca bir kaç gün önce Uluslararası Af Örgütü suudi makamlarına "13 yaşında bir çocuk da dahil olmak üzere bu dört kişinin, Uygurlar dahil Çinli olmayan tüm milletlerden insanlara yönelik kitlesel sistematik soykırım uygulayan Çin rejimine iade edilmemesi gerektiğini, aksi taktirde Uluslararası hukukun ciddi ihlalini işlemiş bulunacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

 

Muhammed Ali Atayurt- Türkistan Press

Bu Haberi 664 kişi okudu!
11/04/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.