Sözde Kardeş, Özde Asimilasyon!

Tanrıdağ haber sitesinin haberine göre Çin, sözde “Kardeş Köyler" politikası adı altında daha fazla Çinli şirketi ve Göçmen Çinlileri Doğu Türkistan'a yerleştirmeyi hızlandırıyor.

Haberde, Çin hükümetinin Turfan Şehri İdikut bölgesi Yar ilçesine bağlı Yenişehir Batı Kovuk köyünü 2020 yılında Hunan Eyaleti Huaiyuan İlçesi Shibadong köyü ile sözde “Kardeş Köy” olarak ilişkilendirdiği bildirildi. Sözde "Doğu Türkistan Cephe Hattı Karargahına Yardım bürosu", Çin köylerini Doğu Türkistan köyleri ile ilişkilendirerek, Çinlilerin Doğu Türkistan’a yerleşimini hızlandırmak için kaynak paylaşımı ve endüstriyel refah gibi noktalar vurgulandı.

Çin yine Sözde "Kardeş Köyler" tedbirine ek olarak, Hunan Eyaletindeki "Doğu Türkistan’a Yardım Cephesi Karargahı" “Milletler ittifakı”nı pekiştirmek için Hunan Eyaletindeki 100 özel işletme ve "Doğu Türkistan Ticaret Odası"ndaki işletmelerle de anlaşmalar imzaladı.

Ayrıca Çin, "milletler ittifakı" politikasını Doğu Türkistan'ın kırsal kesimlerine de genişletmiş olup, buralara yerleşen Çinliler Uygur halkını denetliyor.

Çin, son dönemde soykırımcı politikaları nedeniyle bazı ülkeler tarafından cezalandırılmış olsa da, bir yandan Çinli şirketleri çeşitli yollarla Doğu Türkistan'a yatırım yapmaya teşvik ederken, diğer yandan Çinlileri Doğu Türkistan'a “Milletler ittifakı, yeteneklileri taşıma” adı altında yerleşmeye teşvik ediyor.


Zehra ÖZUYGUR-TÜRKİSTANPRESS
Kaynak: istiqlalhaber

 

Bu Haberi 582 kişi okudu!
02/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.