Soylu: Uygur kardeşlerimizi kucaklıyoruz!

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı ve Avrupa Birliği iş birliği ile düzenlenen ‘18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü’ programı Ankara’da gerçekleşti.

Programa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ankara Valisi Vasip Şahin ve Göç İdaresi Başkanı Savaş Ünlü katıldı. Ayrıca Programa Doğu Türkistan halkı adına Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden bir heyet de özel davetle iştirak etti.

Program’da konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Doğu Türkistan’daki mezalimden kaçarak Anadolu’ya, kardeşlerinin diyarına, kendi topraklarına gelen Uygur kardeşlerimizi kucakladık ve kucaklamaya devam edeceğiz” dedi.

SIĞINDIĞI VATANLARINDA SORUN YAŞAMASIN
Program sonrası STK’lar birliği heyeti İçişleri Bakanı, Göç başkanı ve diğer ilgili yetkililerle görüşme fırsatı bulurken, Türkiye'de uzun dönem, insani ve diğer türlerde ikamet eden Uygur Türklerinin vatandaşlık başvurularında karşılaşılan zorlukların, tüm sorunların çözümü konusunda şüphelerin yeri olmadığı ve her bir Uygur Türkünün vatandaşlık başvurusu yapabileceği belirtildi.

Programa Türkiye’de yaşayan çok sayıda göçmen ve farklı kültürden insanlar katıldı. Ayrıca değişik kültür-medeniyetleri yansıtmak amacıyla çeşitli ülkelerden stantlar açıldı. Soylu ve Özer açılan stantları tek tek gezdi.

Birleşmiş Milletlerce ilan edilen ‘18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü, bu yıl Ankara’da “Her göç bir hikayedir” etiketi ile bir otelde gerçekleştirildi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 471 kişi okudu!
20/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.